Kvůli erupci sicilské sopky Etna je do úterního rána zavřené letiště v Katánii

Erupce sopky Etna dnes zkomplikovala leteckou i pozemní dopravu v sicilské Katánii a jejím okolí. Letiště, kam v letních měsících směřuje řada letů s turisty, zůstane zavřené do úterních šesti hodin ráno, informovala večer místní média.

Kvůli výbuchu sopky, který začal v neděli večer, velkou část města Katánie pokryla vrstva sopečného popela. Starosta Katánie Enrico Trantino kvůli tomu také zakázal používání kol a motocyklů, a to na 48 hodin. Rovněž maximální povolená rychlost pro automobily byla omezena na 30 kilometrů za hodinu. Starosta nařídil mimořádné čištění ulic s cílem popel odstranit.

Od dnešního rána jsou zrušeny přílety a odlety z letiště v Katánii. Podle provozovatele zůstane letiště zavřené až do úterního rána, původně to mělo být do 13:00 SELČ, poté do 20:00 SELČ.

Provoz na letišti v Katánii se přitom do normálu vrátil teprve před pár dny, před tím byl totiž omezen po požáru v terminálu A ze 16. července, který si vynutil na zhruba dva týdny přesměrování velkého počtu letů či jejich zrušení. V loňském roce letiště obsloužilo na 10 milionů cestujících, uvedla agentura AFP.

Oblak sopečného popela z erupce Etny pokryl oblast na jih od sopky. Aktivita se téměř zastavila kolem 7:00 SELČ. Zakázán je výstup na vrchol sopky ze severní strany.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny. Sopka vysoká přes 3000 metrů je i oblíbeným cílem turistů. Na její svahy se pořádají výlety a na jejím úpatí se dobře daří mimo jiné vinné révě. Od roku 2013 je Etna zapsána na seznamu přírodních památek Světového dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek