Obyvatelé EU nejčastěji čerpají informace z televize a zpravodajských serverů

Obyvatelé v Evropské unii nejčastěji čerpají informace z televize a on-line serverů. Ukazuje to průzkum, který minulý týden zveřejnil Eurobarometr. Mezi Čechy pak mají velký úspěch sociální sítě, které jsou druhým nejsledovanějším informačním kanálem. Podíly se však velmi liší v závislosti na věku uživatele.

Pro 71 procent respondentů v EU byla televize prostředkem, skrze který se informovali nejčastěji. Druhé nejoblíbenější jsou pak zpravodajské weby, které zařadilo mezi nejpoužívanější prostředky 42 procent respondentů, a pak rádio a sociální sítě (shodně 37 procent). Informace z tištěných novin soustavněji čerpalo 21 procent lidí. Respondenti mohli na otázku uvést více odpovědí.

V ČR je situace podobná se 72 procenty respondentů, kteří označili televizi mezi zdroje, ze kterých čerpají nejčastěji zprávy. Na druhém místě jsou pak sociální sítě, které se 42 procenty respondentů přeskočily zpravodajské portály (38 procent), rádia (26 procent) i tištěné noviny a magazíny (13 procent).

Ve srovnání s rokem 2022 podíly off-line prostředků spíše stagnovaly či klesaly. Podíl respondentů v EU, kteří se informují skrze sociální sítě, však meziročně vzrostl o 11 procentních bodů. Nárůst zaznamenaly také video platformy, aplikace pro zasílání zpráv či podcasty.

Výběr informačních kanálů se ve velké míře odvíjí od věku uživatelů. Televize je nejpopulárnější mezi respondenty ve věku 55 a více let, a její podíl klesá, jak klesá věk. Mezi nejmladšími uživateli ve věku 15 až 24 let popularitu televize překonaly sociální sítě, ze kterých má informace 61 procent lidí v této věkové kategorii.

Největší zájem měli respondenti v průzkumu Eurobarometru o místní zprávy (50 procent), celostátní politiku (47 procent) a mezinárodní záležitost ( 45 procent). Podobný žebříček preferencí měli i čeští respondenti.

Zdroj: ČTK, Eurobarometr

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek