V Hradci Králové se debatovalo o dopadech našeho členství v EU

Ve čtvrtek 11. dubna 2024 se ve spolupráci s Eurocentrem Hradec Králové uskutečnila v Knihovně města Hradce Králové veřejná debata na téma 20 let ČR v EU. Akce, která se konala při příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie a zaměřila se na hodnocení přínosů a dopadů členství pro Česko, přilákala okolo sedmdesáti návštěvníků.

Diváci měli možnost vyslechnout si diskusi zajímavých hostů, mezi kterými byli primátorka města Hradce Králové Pavlina Springerová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák a děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, politolog Jan Prouza. Roli moderátora zastal pan Jakub Novák, tiskový mluvčí Univerzity Hradec Králové.

Hlavními tématy debaty byly především přínosy členství ČR v Evropské unii a vliv členství na Českou republiku. Debata se dotkla tématu vícerychlostní Evropy, postavení Evropské unie ve světě, nebo malého zájmu občanů České republiky o problematiku Evropské unie, a s tím související i nízké participace u voleb do Evropského parlamentu. Pan ministr Martin Dvořák však vyjádřil naději ohledně vyšší účasti v letošních volbách a rostoucího zájmu o Evropskou unii jako takovou, přičemž naději vkládá zejména v mladou generaci prvovoličů, kteří Evropu berou jako součást svého života a chtějí ji ovlivňovat.

Během debaty samozřejmě nechyběl prostor pro dotazy z publika. Položené otázky směřovaly například na budoucnost Evropské unie, reakci Evropské unie na válku na Ukrajině nebo stav současné demokracie v České republice. Rozhovor s hosty o tom, jak se daří komunikovat evropská témata v České republice a co jim na komunikaci o evropských záležitostech vadí, naleznete v přiloženém videu níže.

Celá akce byla vysílána živě. Pokud jste tedy neměli možnost navštívit městskou knihovnu v Hradci Králové osobně, můžete si pustit záznam debaty, který najdete mimo jiné na našich sociálních sítích.

Debatu v Hradci Králové organizovali Informační středisko Europe Direct Hradec Králové, Univerzita Hradec Králové a Eurocentrum Hradec Králové. Poděkování patří partnerům akce zejm. Knihovně města Hradce Králové, Zastoupení Evropské komise v ČR a Statutárnímu městu Hradec Králové. Mediálním partnerem debaty byla Česká tisková kancelář.

Autorka: Mgr. Renata Černilovská, Eurocentrum Hradec Králové

Sdílet tento příspěvek