Tým Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR se umístil mezi finalisty prvního ročníku projektu Úřednický čin roku 2023. Se svou Strategií podpory Čechů v institucích EU se probojoval mezi 20 nejúspěšnějších projektů, které přispívají ke zlepšování české státní správy a úřadů.
Iniciativa Úřednický čin roku oceňuje výjimečné počiny lidí, kteří pracují pro český stát a samosprávy a jejich projekty zlepšují práci úřadů či přímo kvalitu života v Česku. V jubilejním ročníku bylo nominováno 130 projektů, z nichž bylo odbornou porotou vybráno 20 finalistů rozdělených do 6 kategorií.
Strategie podpory Čechů v institucích EU byla ve finálovém kole zařazena do kategorie Týmová podpora, která oceňuje vedení úřadů a týmy, které úspěšně podporují své zaměstnance. „Když jsme se o nominaci dozvěděli, měli jsme samozřejmě velkou radost. Nejen ze samotného umístění ve finálové dvacítce, ale především z toho, že naše dlouholeté úsilí bylo někým zaznamenáno,“ reagoval ředitel Odboru evropské institucionální a právní podpory Úřadu vlády ČR Štěpán Pech, který stojí v čele oceněného týmu.
„Již deset let neúnavně pracujeme na zvyšování počtu českých úředníků v institucích Evropské unie a rovněž aktivně podporujeme jejich prosazování na strategicky důležitých místech. Zároveň usilujeme o zvyšování profesní kvalifikace zaměstnanců české státní správy,“ vysvětluje šéf strategie. „Díky našemu projektu dochází již několik let k pozitivním změnám. Zájem o vysílání národních expertů a stážistů je vysoký a úspěšnost Čechů ve výběrových řízeních také roste. Obecně se zvyšuje i povědomí o pracovních příležitostech v institucích EU,“ doplňuje Pech.
Umístění v kategorii oceňující týmovou podporu si Štepán Pech vysvětluje multidisciplinárním charakterem celé strategie, na které se podílejí profesionálové z různých resortů napříč státní správou. „Naše podpora nemá pouze jednu cílovku, ale snažíme se pomáhat lidem z různých sfér, od studentů po profesionály ve státní správě, ale i mimo ni,“ dodává.
Klíčové aktivity strategie zahrnují mimo jiné i přípravu zájemců na výběrová řízení do cílových institucí EU, poradenství a budování sítě kontaktů uvnitř. „Pořádáme také různé networkingové eventy, konference nebo školení,“ doplňuje Pech. „Těší nás i skutečnost, že o naší strategii už vědí nejenom úředníci, ale rezonuje nyní i politicky v kontextu 20 let Česka v EU.“
Chcete se dozvědět o agendě podpory Čechů v institucích EU více? Přečtěte si náš dřívější rozhovor se Štěpánem Pechem, který přibližuje svou práci na strategii, činnost svého odboru i zkušenosti s koordinací pozice Česka spojené s brexitem.