Úřednický čin roku: Strategie podpory Čechů v institucích EU obsadila místo mezi 20 nejúspěšnějšími projekty

Tým Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR se umístil mezi finalisty prvního ročníku projektu Úřednický čin roku 2023. Se svou Strategií podpory Čechů v institucích EU se probojoval mezi 20 nejúspěšnějších projektů, které přispívají ke zlepšování české státní správy a úřadů.

Iniciativa Úřednický čin roku oceňuje výjimečné počiny lidí, kteří pracují pro český stát a samosprávy a jejich projekty zlepšují práci úřadů či přímo kvalitu života v Česku. V jubilejním ročníku bylo nominováno 130 projektů, z nichž bylo odbornou porotou vybráno 20 finalistů rozdělených do 6 kategorií.

Strategie podpory Čechů v institucích EU byla ve finálovém kole zařazena do kategorie Týmová podpora, která oceňuje vedení úřadů a týmy, které úspěšně podporují své zaměstnance. „Když jsme se o nominaci dozvěděli, měli jsme samozřejmě velkou radost. Nejen ze samotného umístění ve finálové dvacítce, ale především z toho, že naše dlouholeté úsilí bylo někým zaznamenáno,“ reagoval ředitel Odboru evropské institucionální a právní podpory Úřadu vlády ČR Štěpán Pech, který stojí v čele oceněného týmu.

„Již deset let neúnavně pracujeme na zvyšování počtu českých úředníků v institucích Evropské unie a rovněž aktivně podporujeme jejich prosazování na strategicky důležitých místech. Zároveň usilujeme o zvyšování profesní kvalifikace zaměstnanců české státní správy,“ vysvětluje šéf strategie. „Díky našemu projektu dochází již několik let k pozitivním změnám. Zájem o vysílání národních expertů a stážistů je vysoký a úspěšnost Čechů ve výběrových řízeních také roste. Obecně se zvyšuje i povědomí o pracovních příležitostech v institucích EU,“ doplňuje Pech.

Umístění v kategorii oceňující týmovou podporu si Štepán Pech vysvětluje multidisciplinárním charakterem celé strategie, na které se podílejí profesionálové z různých resortů napříč státní správou. „Naše podpora nemá pouze jednu cílovku, ale snažíme se pomáhat lidem z různých sfér, od studentů po profesionály ve státní správě, ale i mimo ni,“ dodává.

Klíčové aktivity strategie zahrnují mimo jiné i přípravu zájemců na výběrová řízení do cílových institucí EU, poradenství a budování sítě kontaktů uvnitř. „Pořádáme také různé networkingové eventy, konference nebo školení,“ doplňuje Pech. „Těší nás i skutečnost, že o naší strategii už vědí nejenom úředníci, ale rezonuje nyní i politicky v kontextu 20 let Česka v EU.“

Chcete se dozvědět o agendě podpory Čechů v institucích EU více? Přečtěte si náš dřívější rozhovor se Štěpánem Pechem, který přibližuje svou práci na strategii, činnost svého odboru i zkušenosti s koordinací pozice Česka spojené s brexitem.

Sdílet tento příspěvek