V Česku rychle zdražuje pracovní síla

18.09.2006
Ve druhém čtvrtletí vzrostly v Česku mzdy a další nemzdové náklady práce ve srovnání se stejným obdobím loni o více než desetinu. Ekonomové zatím zůstávají v klidu.

Česko rychle ztrácí jednu z výhod, která do země dosud lákala zahraniční investory. Pracovní síla totiž v Česku zdražuje jedním z nejrychlejších temp v Evropské unii, zejména pak za poslední rok. Vyplývá to z nových údajů statistického úřadu Eurostat.
Podle ekonomů i vládní agentury CzechInvest by ale růst nákladů na pracovní sílu neměl snížit atraktivitu České republiky v očích investorů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly v Česku mzdy a další nemzdové náklady práce ve srovnání se stejným obdobím loni o více než desetinu. Více pracovní síla zdražuje jen v Pobaltí, tedy v Estonsku, Litvě a Lotyšsku.

Náklady na pracovní sílu rostly naopak nejméně v Německu, kde to bylo zanedbatelné tempo 0,7 procenta. Méně než v Česku zdražuje práce i na Slovensku (6,9 procenta).
České tempo růstu se navíc neustále zvyšuje. V loňském roce náklady rostly tempem kolem tří až čtyř procent, nyní je to již více než deset procent. Mzdy rovněž rostou téměř ve všech odvětvích stejně. Ze současného vývoje těží jak zaměstnanci v průmyslu, tak ve stavebnictví a ve službách.

„Naší prioritou je lákat kvalitní projekty, u kterých cena práce není zásadním faktorem,“ komentoval statistická čísla generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda. Také ekonomové zatím zůstávají v klidu. Samotné mzdy podle nich zatím rostou rovnoměrně. Rychlejšímu růstu mezd navíc brání příliv levnější pracovní síly ze zahraničí spolu s přetrvávající, i když klesající nezaměstnaností.
Reálné mzdy se ve druhém čtvrtletí letošního roku v Česku meziročně zvýšily o 3,9 procenta, což s ohledem na vysoké tempo růstu HDP není podle ekonomů nebezpečné. Horší je to s odvody státu, které se do nákladů na českou pracovní sílu započítávají, jako sociální či zdravotní pojištění.

Česko si podle průzkumu společnosti Ernst & Young již dva roky drží pozici sedmé nejatraktivnější země pro zahraniční investory. Na čele žebříčku jsou Spojené státy a Čína, jejíž obliba ale poněkud poklesla. Ze střední a východní Evropy se nejlépe umístilo Polsko na pátém místě.

Růst nákladů

Autor: ČTK, (zul)

Sdílet tento příspěvek