Firmy mají problém s emisemi

09.05.2007
Dva měsíce mělo Česko na to, aby se rozhodlo, kolik smí průmyslové firmy vypouštět do ovzduší škodlivých emisí. Termín nesplní, a šéfové podniků se zlobí, že nevědí, kolik takzvaných emisních povolenek dostanou a kolik zaplatí navíc. Jejich ceny totiž porostou.

Ministr průmyslu Martin Říman se má domluvit s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, zda bude Česko o povolenky ještě bojovat. Evropská komise totiž přidělila naší zemi méně, než původně žádala. Bursík se ovšem do křížku s Bruselem kvůli emisím už pouštět nechce.

Česko totiž předložilo unii svůj návrh na hospodaření s povolenkami v následujících pěti letech s mnohaměsíčním zpožděním proti předepsanému termínu.

Asi pět set podniků, které povolenky k vypouštění emisí potřebují, více než na žalobu proti Bruselu čeká, jak se rozdělí přidělené množství.

„Dostali jsme jen neoficiální informace, podle jakého klíče se bude dělit. Až budou uveřejněna oficiální čísla pro každý podnik, chceme žádat o přehodnocení dělení povolenek,“ říká šéf Svazu chemického průmyslu Pavel Švarc.

V prvním tříletém období se emisní povolenky v Česku dělily podle požadavků průmyslových oborů od energetiky přes chemičky, koksovny, hutě či sklárny až po papírenství. Teď mají dostat všechny firmy povolenky podle stejného vzorce: skutečné emise, jež firma ročně produkovala v 2005 a 2006, se zvýší o patnáct procent.

„Systém jsme museli změnit poté, co Evropská komise zkrátila náš požadavek na povolenky. Museli jsme se na něj podívat úplně nově,“ říká Jaroslav Suchý z ministerstva životního prostředí.

Český průmysl v roce 2005 vypustil do ovzduší přes 82 milionů tun emisí, loni 84 milionů tun. Původně domácí průmyslníci přesto spočítali, že budou od příštího roku potřebovat povolenky na 150 milionů tun emisí ročně. Vláda jejich požadavek snížila na 102 milionů tun a o ně žádala v Bruselu. Evropští úředníci nakonec přidělili jen 86,8 milionu tun emisí ročně.

Podle manažerů to nestačí. „Znevýhodní to české firmy v konkurenci,“ tvrdí Švarc. Jen mezi chemičkami jsou podle něho tři, Lovochemie, Spolana a Česká rafinérská, jež při novém dělení nedostanou ani tolik emisí, kolik by odpovídalo loňské výrobě.

Podobně se zlobí hutníci: „V roce 2005, ze kterého se mimo jiné vycházelo, jsme měli nízkou výrobu, tedy velkou nevýhodu,“ říká Jana Dronská, mluvčí firmy Mittal Steel Ostrava, druhého největšího českého znečišťovatele. „Připravujeme velké investice. Přidělené povolenky nám nebudou stačit, a tak huť bude pravděpodobně muset v následujících letech nakupovat povolenky na několik tisíc tun emisí ročně,“ dodává Dronská.

Emise navíc na příští léta zdraží. Evropská komise totiž seškrtala požadavky většiny členských států. Končí tak doba, kdy povolenek byl nadbytek a byly takřka bezcenné. Minulý týden se na burzách povolenka na letošní rok prodávala asi za půl eura.

Na příští rok už obchodníci větří nedostatek povolenek a objednávají je v cenách blížících se dvaceti eurům za poukázku na tunu emisí.

Evropská komise je rozhodnuta neopakovat chybu z původního systému, kdy bylo v oběhu mnohem více povolenek, než bylo potřeba. Chce tím zajistit, aby systém fungoval a nutil výrobce snižovat emise. „Česko v evropském srovnání nedopadlo vůbec špatně, při posuzování národních plánů jsme z toho vyšli jako jedni z nejlepších,“ upozorňuje Jaroslav Suchý z ministerstva životního prostředí. Nevylučuje, že firmy, pro které by byl nový model dělení povolenek zničující, mohou dostat přidáno.

„Necháváme si rezervu právě na pokrytí nových kapacit,“ říká Suchý. „Kdo chystá větší výstavbu a rozvoj, měl by nám to ohlásit, budeme takové případy posuzovat individuálně,“ dodává. Ministerstvo má nerozdělené povolenky na 1,5 milionu tun emisí ročně.

Nový systém přidělování povolenek bude hotov během několika týdnů. Pak jej musí posvětit Brusel a česká vláda. To by mělo proběhnout do konce června.

Autor: Zuzana Kubátová

Sdílet tento příspěvek