HN: Česko musí vrátit Bruselu čtvrt miliardy korun

25.06.2008
čtk

Česká republika musí vrátit Evropské unii 234,48 milionu korun, které měly původně sloužit na rozvoj malého a středního podnikání.

Podle Evropské komise (EK) totiž Česko zpronevěřilo peníze, které před 13 lety přišly z fondu Phare. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Na základě výsledků své kontroly nás komise vyzvala, abychom vrátili peníze na její účet, potvrdil tiskový odbor ministerstva financí (MF). Podle deníku musí ministr financí Miroslav Kalousek uvedenou sumu poslat nejpozději do 7. srpna zpět do Bruselu.

Peníze z programu Phare (431 milionů korun) měly Čechy naučit rizikovému investování pomocí fondu, do kterého by investovaly i banky a soukromé subjekty a poskytovaly tak podnikatelům kapitál na rozvoj jejich firem. Vznikla Nadace pro rozvoj regionů a její dvě dceřiné společnosti Regionální podnikatelský fond a Fond rizikového kapitálu. V roce 1998 dostala Regionální podnikatelský fond do správy společnost Czech Venture Partners (CVP). Podle deníku byla část investic úspěšná, část méně, ovšem po pěti letech zůstala ve fondech jen zhruba polovina původních peněz.

Případ začal v roce 2003, kdy náměstek ministra pro místní rozvoj (MMR) Petr Forman upozornil na nesrovnalosti ve vedení těchto fondů. Více než 100 milionů korun bylo proplaceno jako odměna poradenské firmě CVP, a to i přesto, že audit prokázal, že fondy neplnily svůj účel a byly ve ztrátě, píšou HN.

Forman vypověděl s CVP smlouvu, protože si naúčtovala 100 milionů korun za řízení fondu, který měla ve správě, ač klesala hodnota portfolia fondu. Šéf společnosti CVP Gijsbert M. Boot to odmítá. Investovali jsme přes 300 milionů a vrátilo se nám přes 600 milionů korun, uvedl Gijsbert a odkázal na audit společnosti KPMG, který údajně tato čísla potvrdil. S tím nesouhlasí ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který tvrdí, že se investice nepovedly a firmě CVP bylo opravdu vyplaceno 100 milionů korun na odměnách.

V souvislosti s případem policie v roce 2005 obvinila deset lidí z pokusu o zpronevěru těchto fondů včetně Formana a jeho poradce Radima Špačka, kteří přitom na problém upozornili jako první. Před soudem by měl na podzim vypovídat i Jiří Paroubek a další představitelé MMR.

Postup EK je nestandardní, protože její rozhodnutí přichází v době, kdy ještě není dokončeno vyšetřování protikorupční služby EU, která případ také řeší. Jasno není ani ve výši vyrovnání u arbitráže, kde po Česku CVP žádala za rozvod 140 milionů korun, napsaly dnešní Hospodářské noviny.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek