Británie a Island se střetly kvůli bankovní krizi

10.10.2008
čtk

Velká Británie se dostala do ostrého střetu s Islandem kvůli vkladům britských radnic v insolventních islandských bankách. Premiér Gordon Brown vyzval ostatní státy, aby následovaly příkladu jeho vlády a pomohly bankám svých zemí.

Fakt, že islandské úřady nezaručily vklady v islandských bankách, je zcela nepřijatelný, řekl ve čtvrtek premiér Brown. Islandské banky i regulační úřad nesplnily závazky nejen vůči svým občanům, ale i vůči občanům Británie, prohlásil.

Islandský premiér Geir Haarde zase protestoval proti tomu, že britská vláda použila při zmrazování islandských vkladů protiteroristických zákonů. Nebylo to příjemné. Myslím, že mnoha vládám by se nelíbilo být v takové kategorii, prohlásil.

Brown ale tvrdil, že neměl na výběr. Myslím, že za daných okolností je to správná věc, zdůraznil. Snažíme se zmrazit aktiva islandských společností v Británii, kde to jen jde. Podnikneme další kroky proti islandským úřadům, kdekoli to bude potřeba, abychom získali peníze zpět, prohlásil.

Podle Britů bylo obtížné s islandskou stranou komunikovat a vyjasnit si, jak budou britské vklady zaručeny. Britská vláda se zaručila za vklady britských občanů v islandských bankách,
ale ve čtvrtek se ukázalo, že 108 britských radnic a státních úřadů má na Islandu celkem 800 milionů liber (24,8 miliard korun). V tomto případě vláda už ale uvedla, že pomoc zváží případ od případu.

Brown v článku, který dnes otiskl deník The Times, vyzval další země, aby vložily peníze do ohrožených bank a zaručily se za jejich půjčky ve snaze obnovit důvěru v bankovním sektoru. Je to globální problém, který potřebuje globální řešení, napsal.

Navrhl, aby se po dnešním setkání Mezinárodního měnového fondu a ministrů skupiny G7 sešli vedoucí představitelé států a stanovili principy pro restrukturalizaci bankovního a finančního systému po celém světě. Podle Browna by se také státy měly dohodnout na mezinárodních pravidlech pro průhlednost finančních operací a na novém systému dohledu, který by sledoval toky kapitálu mezi finančními institucemi.

Dohled v jednotlivých státech nestačí podle něj na to, aby mohl sledovat ohromné toky kapitálu mezi kontinenty. Velké finanční instituce bezpochyby uvítají přeshraniční dozor, který by měl být zaveden ihned, napsal Brown.

Jeho vláda ve středu oznámila plán, který vyčleňuje 50 miliard liber na vstup státu do ohrožených bank, rozšiřuje fond pomáhající bankám zajistit hotovost na 200 miliard a především dává záruky na mezibankovní půjčky do výše 250 miliard liber.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek