Klausovy paralely mezi Bruselem a sovětskou diktaturou

22.03.2009
čtk

Český prezident Václav Klaus v rozhovoru, který dnes otiskl britský nedělník The Sunday Times, odmítl uvést, zda podepíše Lisabonskou smlouvu po její případné ratifikaci v parlamentu. Podle nedělníku dělal paralely mezi Bruselem a sovětskými diktaturami ve východní Evropě, odmítl v boji s ekonomickou krizí jakékoli další regulace a myslí si, že Irové budou při dalším referendu o Lisabonské smlouvě vystaveni „enormnímu a ne příliš demokratickému tlaku“.

Pokud jde o podpis Lisabonské smlouvy, která reformuje evropské instituce, chce vyčkat rozhodnutí Senátu. Očekává se, že Senát seriózně zváží a seriózně rozhodne o ratifikaci smlouvy. Nechci předpovídat žádné scénáře toho, co nastane potom, uvedl Klaus v rozhovoru vedeném emailem.

Konzervativní The Sunday Times otiskly o rozhovoru článek a na své webové stránce přinesly celé interview. Podle článku Klaus rád hovoří otevřeně o kontroverzních tématech a je vždy připraven zpochybnit politicky správné ortodoxní názory … a je čelným kritikem kroků proti globálnímu oteplování.

Český prezident uvedl, že nemíní komentovat rozhodnutí irské vlády předložit Lisabonskou smlouvu ke druhému referendu. Nejsem si jist, že by volba mohla mít jiný výsledek, myslím si, že Irové věděli, co dělají, zdůraznil. Ale tlak bude enormní a ne příliš demokratický.

Neodpověděl na otázku, který článek Lisabonské smlouvy mu vadí. Jsem proti smlouvě jako takové … představuje nezvratný posun od ‚Evropy států‘ ke ‚státu Evropa‘. Není možné ji ‚zlepšit‘ nějakými kosmetickými změnami článku x nebo y.

Smlouva vede k méně demokratické EU, k méně transparentnímu rozhodování, dává Bruselu více kompetencí na úkor členských států a ztěžuje vyjádření nesouhlasu, napsal Klaus.

Hájil se, že ve svém projevu v EP, který pobouřil řadu europoslanců, nesrovnával EU se sovětským systémem. Nicméně Timesy přinesly dnešní článek pod titulkem Brusel znovu vytváří sovětský blok v Evropě a napsaly, že Václav Klaus dělal paralely mezi Bruselem a komunistickými diktaturami východní Evropy.

Klaus totiž v souvislosti s kritikou EU zmínil zkušenosti z doby komunismu. Moje kritika je založena na citlivosti vůči pokusům omezovat svobodu a demokracii a skutečně souvisí s faktem, že po většinu života jsem žil v politickém, sociálním a ekonomickém systému, který nebyl svobodný a demokratický, uvedl Klaus.

Znovu také hájil rozhodnutí, proč nevyvěšuje na Hradem vlajku EU. Vždy, když byla naše země svobodná, tak tam byla jen česká vlajka – jak tomu je i v případě dalších sídel hlav států v Evropě.

Zažili jsme doby, kdy bylo povinné někdy vyvěsit vlajky jiného státu vedle naší. Jsem velmi rád, že tyto časy jsou pryč, napsal Klaus. Podle něj platí zvláštní pravidla pro vyvěšování jiných státních vlajek nad Pražským hradem – při státní návštěvě jiné hlavy státu nebo při přijetí nového velvyslance. Evropská unie není státem a z právního hlediska nemá vlajku, uvedl.

Důrazně odmítl, že by jakékoli regulace EU – jako snižování roamingových sazeb, nižší bankovní poplatky či zprůhledňování cen letenek – jakkoli podpořily konkurenci. Je nepřijatelné řídit či opravovat trhy a regulovat je ve snaze zavést ‚intenzivnější‘ nebo ‚spravedlivější‘ konkurenci, napsal Klaus.

Odmítl také v nynější hospodářské krizi zavádění jakýchkoli dalších regulací, které chce britský premiér Gordon Brown předložit na nadcházejícím summitu G-20. Klaus zopakoval, že by nová Evropská komise měla naopak existující regulace rušit.

Pokusy řešit nynější ekonomickou a finanční krizi dalšími regulacemi jsou chybné a mohou vést jen k prohloubení krize. Krizi není možné řešit omezováním iniciativy a dalším zatěžováním firem. Jsem pro zcela opačný přístup: pro deregulaci, liberalizaci, odstraňování bariér a zbytečné legislativy na úrovni EU, napsal Klaus. Příští komise by měla navrhnout, které zákony a standardy by měly být zrušeny, a neměla by navrhovat nové.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek