Izrael děkuje ČR, že jasně odmítla íránskou kritiku jeho politiky

23.04.2009
čtk

Izrael je vděčen České republice za její jasný postoj vůči Íránu. Po dnešním jednání s odstupujícím premiérem Mirkem Topolánkem v Jeruzalémě to sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Reagoval tak na to, že Česká republika tento týden odešla ze ženevské konference OSN o rasismu při projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který ostře napadl izraelskou politiku na Blízkém východě.

Topolánek je ode dneška v Izraeli na dvoudenní návštěvě a přijel si s jeho představiteli vyměnit názor na vztahy mezi Evropskou unií a Izraelem v druhé polovině českého předsednictví v Evropské unii. Izraelský deník Haarec právě dnes zveřejnil článek, v němž oznamuje zklamání EU nad politikou Izraele a zmrazení programu, který měl přispět k prohloubení vztahů.

Íránský prezident na ženevském fóru mimo jiné označil izraelskou vládu za zcela rasistickou. Během Ahmadínežádova projevu západní účastníci ze zemí Evropské unie dočasně odešli ze sálu. ČR nakonec opustila i samotnou konferenci, i když nyní předsedá EU a koordinuje diplomatické snahy členských zemí.

Jste velký přítel Izraele, velmi si toho vážíme. Chceme rozvíjet bilaterální kontakty i kontakty s celou Evropou. Chceme mírové uspořádání s Palestinci a všemi sousedy. ČR a Izrael mají hodně společného. Židovská tradice v Česku byla vždy bohatá a tragická zkušenost obou našich národů nás spojuje. Teď stojíme proti společnému nepříteli, který ohrožuje všechny naše hodnoty a nás tady v Izraeli, řekl Netanjahu Topolánkovi v narážce na boj Izraele proti palestinským radikálům.

Topolánek ocenil to, že se Netanjahuovi podařilo po nedávných volbách sestavit vládu a že se s ním může tak krátce po tom setkat. Zastupuji EU, která chce pomoci jako celek a chceme pomoci i jako účastnická země. Vyjadřuji naději, že tato země bude žít bezpečně, že Izraelci budou žít tak, jak si představují a jak si vysnili.

ČR usilovala jako předsednická země EU o zorganizování historicky prvního summitu s Izraelem, ale po nedávné válce v Gaze, za niž byl Izrael mnohde hlasitě kritizován, řekl ministr zahraničí Karel Scharzenberg, že se tato naděje rozplývá.

Netanjahuova vláda není u moci ještě ani měsíc, ale především ministr zahraničí Avigdor Lieberman už stačil světové politiky popudit výroky, jimiž odmítl dosavadní mírové rozhovory s Palestinci jako politiku, která k ničemu nevedla.

Netanjahu zase otevřeně nepřijal princip, podle něhož se dosud s Palestinci jednalo a který předpokládá, že budou mít vlastní stát. Chce ale vztahy k nim budovat především v ekonomické oblasti.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek