Volby do EP: Politici odvolili, první Topolánek

05.06.2009
čtk

Předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek byli mezi prvními voliči, kteří dnes přišli vhodit lístek do urny ve volbách do Evropského parlamentu. Do večera odevzdala svůj hlas většina předních politiků. Průzkumy naznačují, že k volbám přijde do soboty 14:00 jen přibližně třetina českých voličů.

Topolánek byl ve volební místnosti v pražské Písecké bráně dnes vůbec prvním voličem. Při příchodu novinářům řekl, že voliči by měli přijít k urnám i kvůli nebývale agresivní předvolební kampani v podání sociálních demokratů. Zopakoval, že jeho strana by považovala za úspěch zisk sedmi a více z celkem 22 křesel v Evropském parlamentu vyhrazených pro Českou republiku.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek před novináři odhadl, že při účasti 35 až 40 procent vyhraje volby právě jeho strana s hlavním tématem sociálního státu na evropské úrovni. Podle šéfa sociálních demokratů jsou evropské volby důležité, neboť poslanci v Evropském parlamentu už nyní rozhodují o 60 procentech v ČR platné legislativy. Po přijetí lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii to bude 90 procent, poznamenal Paroubek.

Premiér Jan Fischer přišel do volební místnosti na Chaplinově náměstí na pražském Barrandově spolu s manželkou a synem. Novinářům neprozradil, koho volil. Doufá nicméně, že volební účast alespoň vyrovná 28,3 procenta z předchozích evropských voleb v roce 2004. Jako předseda Českého statistického úřadu organizoval Fischer řadu voleb. Nyní prý je alespoň myslí se svými spolupracovníky. Je přesvědčen, že v neděli po 22:00, kdy začne sčítání, potečou data o výsledcích voleb plynule, stejně jako v minulosti.

Mezi prvními voliči byl dnes v základní škole Norbertov v pražských Střešovicích i bývalý český prezident Václav Havel. Volby jsou velmi důležité, důležitější, než si kdo myslí. Evropský parlament roste na významu, dostává nové kompetence, připomenul. Dnešní volby jsou podle něj významné také proto, že se po nich občané lépe zorientují v rozložení sil na české politické scéně před předčasnými parlamentními volbami plánovanými na říjen.

Havel zkritizoval ostrou předvolební kampaň, negativní billboardy a vzájemné posměšky a urážky mezi stranami. Nemohu říct, že jsem byl okouzlen těmi diskusemi v televizi, ale to patří k demokracii, všichni mají právo se ozvat, i pitomci, podotkl. Koho volil, novinářům Havel neřekl, už dříve ale podpořil zelené Martina Bursíka.

Bursík volil v budově Poslanecké sněmovny, kde se nachází volební místnost pro jeho okrsek. Nějak jsem si nestačil všimnout, že by to byly volby o Evropské unii, řekl novinářům v narážce na témata předvolební kampaně.

Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zdůraznil, že evropské volby jsou stejně důležité jako ty domácí. Jsou to naše volby. My pořád vnímáme Evropu jako něco, co je nám vzdálené, něco, co je hodně vzdáleno od Prahy někde v Bruselu. Ale je to naše unie, je to náš orgán, náš parlament, a na to si musíme zvyknout, řekl. Dodal, že lidovci by chtěli obhájit své současné dva mandáty.

Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip volil v Českých Budějovicích. Podle něho přijde k eurovolbám v Česku zhruba 20 procent voličů, což v době českého předsednictví unii považuje za propadák. Pro KSČM by považoval za úspěch, kdyby se její volební výsledek blížil tomu z roku 2004. Tehdy komunisté získali šest europoslanců.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka volil večer v krkonošském Harrachově, ačkoliv žije v Liberci. V Harrachově byl jako bývalý lékař – rentgenolog na sympoziu České společnosti intervenční radiologie České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Rentgenologie je moje celoživotní láska, a tak jsem nemohl v Harrachově chybět. A připadalo mi nesmyslné jet 40 kilometrů do Liberce, abych tam vhodil lístek do urny. Příjemně mě překvapilo, kolik lidí v Harrachově dnes večer ve volební místnosti bylo, řekl Sobotka ČTK.

V Praze volil bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, který podpořil neparlamentní Stranu důstojného života. Zeman po hlasování novinářům řekl, že kvůli znechucení politikou sice klesá zájem o evropské volby, nejít hlasovat by ale byla zbabělost. Vyjádřil také nesouhlas s úterním výrokem prezidenta Václava Klause o zbytečnosti eurovoleb. Ty by se podle něj staly zbytečnými pouze tehdy, kdyby přišlo málo voličů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek