Odchod premiéra Fischera do EK si nepřeje 82 procent lidí

08.11.2009
čtk

Premiér Jan Fischer i jeho vláda mají rekordní přízeň obyvatel ČR. Zřejmě i proto si 82 procent účastníků internetového průzkumu společnosti SANEP nepřeje odchod premiéra do funkce evropského komisaře. Téměř stejný počet lidí, 81 procent, zároveň v průzkumu vyjádřil spokojenost s prací předsedy vlády. O něco menší, přesto výraznou podporu, má i vláda, které důvěřuje 65 procent účastníků průzkumu.

Premiér Fischer je zároveň podle průzkumu společnosti SANEP pro 55 procent jeho účastníků nejdůvěryhodnějším politickým reprezentantem, který nejlépe hájí zájmy ČR.

Bleskový průzkum na téma Fischerův případný odchod do Bruselu se uskutečnil 6. a 7. listopadu, tedy v době, kdy se jméno premiéra začalo skloňovat v souvislosti s údajnou shodou ČSSD a ODS na kandidátovi na českého zástupce v Evropské komisi.

Jana Fischera by ale raději než premiéra vidělo v roli českého eurokomisaře pouze deset procent dotázaných. Podle mínění naprosté většiny lidí Jan Fischer nejlépe reprezentuje a hájí zájmy ČR, a podle názoru 60 procent lidí si do této doby vedl lépe než bývalí premiéři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka považuje za nejlepšího premiéra, v porovnání s Topolánkem a Fischerem, 23 procent dotázaných. Nejhůře dopadl předseda ODS Mirek Topolánek, který si nejlépe vedl ve funkci premiéra podle pouhých 17 procent respondentů.

Účastníci průzkumu také posuzovali čtyři nejvyšší politické představitele ČR. Janu Fischerovi vyjádřilo důvěru 55 procent dotázaných. Prezident Václav Klaus skončil se ziskem 33 procentních bodů na druhém místě. Předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi pak vyjádřilo důvěru sedm procent respondentů a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček dostal pět procent hlasů.

Premiér Fischer pak podle názoru 55 procent dotázaných rovněž nejlépe reprezentuje a hájí zájmy ČR. O Václavu Klausovi si totéž myslí 36 procent dotázaných. Předseda senátu Sobotka v této otázce získal přízeň šesti procent dotázaných a předseda sněmovny Vlček třech procent.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek