Čína žaluje EU ve WTO za antidumpingová cla na obuv

04.02.2010
čtk

Čína dnes dovedla svůj spor o obuv s Evropskou unií až ke Světové obchodní organizaci (WTO) a podala stížnost na prosincové rozhodnutí EU o prodloužení antidumpingových cel na dovoz čínské obuvi o dalších 15 měsíců. Čína označuje tato cla za nelegální ochranářské opatření na podporu evropských výrobců obuvi, což Brusel popírá.

V podání k WTO Čína uvedla, že se bude nejprve s EU snažit o řešení sporu vzájemnými konzultacemi. Pokud se tím spor do 60 dnů nevyřeší, požádá Peking WTO o ustavení rozhodčího panelu. Jestliže rozhodci zjistí, že EU porušovala obchodní pravidla, mohou Číně povolit, aby na EU uvalila obchodní sankce.

Ministři Evropské unie před Vánoci odhlasovali prodloužení cel na dovoz bot z Číny a Vietnamu, které platí od roku 2006, o dalších 15 měsíců. Ministři cla prodloužili přesto, že jim předtím antidumpingový výbor doporučil, aby to nedělali, i přesto, že proti tomu byly některé země jako Rakousko a Německo. Vedle Číny krok EU pobouřil i evropské dovozce, maloobchodní prodejce, spotřebitele, ale i výrobce, kteří mají produkční zázemí právě v Asii.

Cla EU porušují příslušná pravidla WTO a poškozují legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedl mluvčí čínského ministerstva obchodu. EU však popírá, že uvalená cla jsou protekcionistická a nelegální, a tvrdí, že jednala přísně podle pravidel. Rozhodnutí o opatření bylo přijato na základě jasných důkazů o dumpingu čínských produktů a poškození jinak konkurenceschopného odvětví v EU, prohlásil mluvčí evropského obchodního komisaře John Clancy.

Evropská komise předběžným rozhodnutím z roku 2006 a jeho prodloužením z roku 2008 vyhověla stížnosti evropských výrobců obuvi, kteří si stěžovali, že nejsou schopni levným dovozům z Číny a Vietnamu konkurovat. Výrobci ze zemí jako Itálie nebo Polsko také tvrdili, že vlády v Číně a Vietnamu svým výrobcům poskytují subvence, které tamním obuvníkům pomáhají snižovat náklady. Dovoz kožených bot z Číny je nyní zatížen clem 16,5 procenta a na dovoz stejných bot z Vietnamu se vztahuje desetiprocentní clo.

Za skutečné oběti evropských cel se nyní prohlašují evropští prodejci a některé významné značky obuvi. Ironií je, že opatření nejvíc poškozuje evropské podniky a spotřebitele, uvedla Evropská obuvní aliance (EFA) , která zastupuje firmy jako Timberland, Ecco nebo Adidas.

EFA odhaduje, že podniky a spotřebitelé mohou kvůli clům ztratit stovky milionů eur. Cla, která přinesou EU asi miliardu eur, přitom evropským výrobcům nijak nepomohou, protože boty z Číny a Vietnamu jsou nyní nahrazovány dovozy z jiných rozvojových zemí.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek