EU hrozí žaloba kvůli vývozům cukru

17.02.2010
Euroskop

Obchodní činitelé Austrálie, Brazílie a Thajska, tří největších světových vývozců cukru, se ve čtvrtek sejdou v Ženevě se zástupci Světové obchodní organizace (WTO) ke konzultacím o možnostech zásahu proti nečekanému zvýšení vývozu cukru z Evropské unie. Producenti cukru zvažují, že na EU podají stížnost za to, že povolila svým vývozcům výrazně překročit stanovenou exportní kvótu, sdělilo dnes australské ministerstvo obchodu.

Podle ujednání v rámci WTO mohou unijní producenti cukru vyvézt každou sezonu zhruba 1,3 milionu tun, objem vývozních licencí však už této výše dosáhl počátkem ledna. Evropská komise proto na konci ledna umožnila producentům cukru v EU překročit povolené limity na vývoz cukru o půl milionu tun. Komise své rozhodnutí zdůvodnila výjimečnou situací na světovém trhu, kde nastal výpadek nabídky a ceny cukru výrazně stouply, zatímco v EU je cukru přebytek.

Austrálie, Brazílie a Thajsko se na světové produkci cukru podílejí 27 procenty. Tyto tři státy před pěti lety vyhrály u WTO spor proti subvencím EU na vývoz cukru. Tento měsíc již upozornily, že nevylučují další zásah včetně znovuotevření případu, což by mohlo vést k sankcím proti EU.

Cena surového cukru se na počátku února vyšplhala na maximum za 29 let. Příčinou byl výpadek produkce v Indii, která je největším spotřebitelem cukru na světě. Konzultantská firma Czarnikow odhaduje v letošní sezoně globální deficit nabídky cukru na 14,8 milionu tun po rekordním výpadku 15,6 milionu tun v předešlé sezoně.

V současné době se Evropská unie aktivně podílí na 37 sporech ve WTO: v 16 případech je EU žalující strana, ve zbývajících 21 případech je EU na bránící straně. Tyto případy se týkají vztahů mezi EU a jejími 15 obchodními partnery (Argentina, Brazílie, Kanada, Čína, Kolumbie, Ekvádor, Honduras, Indie, Japonsko, Nikaragua, Panama, Filipíny, čínská Taipei, Thajsko a USA).

Nejvíce sporů vede EU s USA – v sedmi případech je EU žalující strana (většinou kvůli zneužití nástrojů na ochranu obchodu), v šesti žalovaná strana (kvůli geneticky modifikovaným organismům, hormonům, banánům, drůbeži, letectví a dohodě o informačních technologiích).

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek