Fischer a Buzek: ČR by mohla využít peníze z Fondu solidarity EU

23.05.2010
čtk

Premiér Jan Fischer a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek se dnes na návštěvě v záplavami postižených oblastech severní Moravy shodli, že by se česká vláda měla pokusit získat na obnovu po povodních prostředky z Fondu solidarity EU. Fischer to řekl novinářům. S Buzkem se dnes setkal v Karviné. Podle prvních odhadů by mohly celkové škody v kraji způsobené povodněmi dosáhnout 1,5 miliardy korun.

Celkové škody po povodních by měly být podle premiéra vyčísleny do měsíce. Vznikne-li příležitost žádat tyto prostředky, byl by úplný nesmysl toho nevyužít. Při jejich čerpání je plně na místě koordinace s Poláky i Slováky. Mezinárodní spolupráce se projevuje velmi dobře, řekl ČTK Fischer.

Buzek poukázal na to, že Češi a Poláci si navzájem pomáhají při povodních přímo v terénu. Ta solidarita je naprosto přirozená. Nemusíme se to ani učit, neplyne to ani z evropského práva. Je to zcela přirozené chování Čechů a Poláků, řekl novinářům po setkání s českým premiérem.

Fischer i Buzek navštívili na severní Moravě města a obce, které nejvážněji postihly nynější povodně a následné sesuvy podmáčených svahů. Fischer kromě Karviné zavítal do Bohumína, Buzek přijel na Jablunkovsko a do Dolních Domaslavic na Frýdecko-Místecku, kde si prohlédl sesuv svahu nad přehradou Žermanice, kvůli němuž hrozí demolice několika rodinných domů.

Člověk s těmi lidmi nesmírně soucítí, ať je to škola či úplně vyplavená hospoda, kde má téci pivo, a ne voda. Na druhé straně jsou nesmírně odhodlaní, řekl premiér při návštěvě zatopených objektů v Karviné. Ocenil práci všech záchranných složek i koordinaci mezi obcemi, krajem a vládou. Nezklamal ani výstražný systém, dodal.

Podle něho se bude muset vláda zabývat systematicky dlouhodobými protipovodňovými opatřeními. Větší infrastrukturní akce budeme investovat z povodňových dluhopisů, na nichž se určitě shodneme v pondělí. Věřím, že je sněmovna schválí ještě do voleb, řekl Fischer.

Osobně bude požadovat důkladnou analýzu, která by měla mimo jiné ukázat, jakou roli hrají v ochraně před povodněmi majitelé pozemků, kteří nesouhlasí s výkupy, a brání tak stavbě hrází či valů. Analyzovat musíme i nemovitosti v záplavových oblastech, například kolik v nich bylo postavených nových domů, naznačil premiér.

Toky v Moravskoslezském kraji se po silných deštích rozvodnily v neděli, kdy se pod vodou ocitly první domy. Voda a následné sesuvy podmáčené půdy zasáhly nejvíce Karvinsko, Ostravsko a Frýdecko-Místecko. Povodně přímo ohrozily 2145 lidí, jedna žena při nich zemřela. Voda zaplavila přes 700 objektů, téměř 180 lidí bylo zachráněno a zhruba 670 evakuováno. Ve 13 obcích a jejich okolí vyhlásil moravskoslezský hejtman stav nebezpečí do 17. června.

Na mnoha místech povodně zcela ochromily také silniční i železniční dopravu. Tisíce lidí zůstaly bez proudu, některé firmy omezily výrobu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek