Saská petice za znečištění z ČR v europarlamentu

23.06.2010
čtk

Petice německé občanské iniciativy „Za čistý vzduch v Krušných horách“ s 11.000 podpisy dnes byla předána vedení Evropského parlamentu v Bruselu. Podle německé rozhlasové stanice MDR Info signatáři požadují přezkoumání, zda české průmyslové objekty pod hřebenem Krušných hor dodržují směrnice EU týkající se vypouštění škodlivin do ovzduší.

Poslanec saského zemského sněmu za liberální FDP Tino Günther MDR Info řekl, že cílem petice je upozornit europoslance na problém znečišťování ovzduší v Krušných horách. Lidé na německé straně hor si na smradové pohromy neznámého původu stěžují už léta. Saská občanská iniciativa vysvětlila, že zatížení ovzduší oxidem siřičitým sice díky modernizaci českých tepelných elektráren pokleslo, ale při jihovýchodním větru je na německých svazích Krušných hor cítit nepříjemný zápach připomínající pach kočičího trusu.

Jeden z členů iniciativy a majitel místního lesa Thomas Baader tvrdí, že směsice škodlivin zatěžuje i zdraví lidí. Pokaždé, když se krušnohorským vzduchem začne zápach linout, plní se prý u lékařů čekárny lidmi, kteří si stěžují na alergické reakce, podráždění sliznic, bolesti hlavy a někdy i na průjem. Měření znečištění vzduchu ovšem vždy potvrdila dodržení předepsaných limitních hodnot pro jednotlivé škodliviny. Baader se proto domnívá, že zápach pochází z dosud neobjasněné směsice látek.

Saská občanská iniciativa se nechce pouštět do spekulací, co se týče zdroje zápachu. Nechceme šmahem obviňovat Čechy, říká Baader. Podle něj je ale nesporné, že zápach přichází přes Krušné hory z Česka. Mezi podezřelými zdroji bývá jmenován litvínovský petrochemický kombinát Chemopetrol a další průmyslové podniky v regionu, zejména spalovací pece a zařízení na zplynování uhlí v sokolovském revíru.

Zápach se údajně objevuje hlavně v zimě, kdy jedou tato zařízení na plný výkon a pokud se připojí určité povětrnostní podmínky, například inverze nedovolující rozptýlení vznikajících plynů ve vysokých vrstvách atmosféry a mírný jihovýchodní vítr, zkoncentruje se během noci veškerý zápach v závětří Krušných hor, tedy na jejich severních svazích. Baader zdůraznil, že i starostové mnoha českých obcí se silně zasazují o čistý krušnohorský vzduch a německou občanskou iniciativu podporují.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek