Česko se na pomoci Řecku podílet nebude

25.06.2011
čtk

Na další finanční pomoci pro Řecko se opět budou podílet jen země eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF). Česko a další země, které evropskou jednotnou měnou neplatí, se do pomoci nezapojí. Česká vláda účast ČR na pomoci Řecku odmítala, rozhodnutí summitu je podle premiéra Petra Nečase úspěchem pro české daňové poplatníky.

Použití jen zdrojů eurozóny na další záchranný balík pro Řecko prosazovali na summitu Češi společně s Británií. To, že o tom mluvili hlasitěji Britové, na to bych odpověděl výrokem jednoho holandského politika, který řekl někdy tuším v roce 1912, když se ho ptali, proč nemá tak tvrdé výroky, jako mají jeho britští protějšci: ‚Až budeme mít tolik bitevních lodí jako Velká Británie, tak můžeme mít stejnou rétoriku.‘ prohlásil Nečas.

Dosud existovala možnost, že nový záchranný program pro Řecko, jehož hodnota by měla přesáhnout 100 miliard eur (zhruba 2,4 bilionu Kč), využije i peníze z takzvaného evropského mechanismu finanční stability (EFSM), do nějž spadá také ČR. Prostřednictvím EFSM se již Češi podílejí na záchraně Irska a Portugalska, v případě Řecka však existuje daleko větší riziko, že by země nemusela dostát svým závazkům a poskytnuté úvěry by nesplatila.

Češi se spojili s Brity

Pokud by Řecko dostalo peníze z EFSM, pro Česko by to znamenalo, že by převzalo záruky za zhruba 3,5 miliardy korun. Pokud by je řecká vláda během následujících let nesplatila, Češi by je museli zaplatit ze státní pokladny do unijního rozpočtu.

Proti této možnost ČR dlouhodobě vystupuje spolu s Británií. Britský premiér David Cameron se ve čtvrtek při krátké návštěvě Prahy s českým premiérem Petrem Nečasem vyslovili právě proti možnosti, že by se na pomoci Řecku měli podílet i země mimo eurozónu. Dosud totiž Řecku pomáhala právě jen eurozóna spolu s MMF. Loni tak Řekům slíbila pomoc 110 miliard eur, která ale zemi na pokraji bankrotu nebude stačit.

Bez úspor nepomůže ani eurozóna

Lídři eurozóny již ve čtvrtek schválili společné prohlášení, v němž Řecko vyzývají k přijetí dalších úsporných opatření, jimiž podmiňují novou finanční pomoc. V jedné z méně nápadných pasáží přitom uvádí, že podílet se bude jen eurozóna a MMF. Podle původního návrhu prohlášení na stejném místě figurovalo zapojení celé Evropskéunie do nového záchranného programu. Premiéři a prezidenti však během jednání pasáž upravili a pomoc celé EU vyloučili.

Nečas zmínil, že proti využití EFSM se stavěly i některé další země, avšak žádné konkrétní nechtěl zmínit s ohledem na důvěrnost jednání. Jasně také neodpověděl na otázku, zda zapojení celounijního záchranného mechanismu někdo prosazoval. Zmínil pouze, že některým zemím, třeba Německu, nařizuje legislativa, aby o použití unijního nástroje zažádalo.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek