Europoslanci schválili přísnější pravidla pro ratingové agentury

17.01.2013
čtk

Evropský parlament ve středu schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v Evropské unii. Agentury například budou smět zveřejňovat nevyžádané ratingy států jen v určených termínech. Europoslanci si od nových pravidel slibují, že zvýší transparentnost a sníží spoléhání investorů na ratingové známky.

Hodnocení úvěrové spolehlivosti států mimo jiné ovlivňují to, jak bude pro zemi nákladné půjčit si peníze. Ovlivňují ale i náladu na trzích. Když jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur Standard & Poor’s loni v lednu snížila hodnocení devíti zemí eurozóny, začaly trhy spekulovat o rozpadu eurozóny.

Ratingy zemí jen 3krát ročně

Členské státy EU a europoslanci se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů dohodli loni. Ratingové společnosti by podle nich měly vydávat nevyžádaná hodnocení úvěrové spolehlivosti států v nejvýše třech předem stanovených dnech ročně, a to až po uzavření obchodování na burzách v EU a alespoň hodinu předtím, než se znovu otevřou. Navíc budou muset vysvětlit postupy, které k jejich hodnocení vedly, a nedávat již přímá doporučení k politice států, které hodnotí.

Norma obsahuje i opatření proti střetu zájmů a omezuje například podíly agentur v hodnocených subjektech. Pokud agentury pravidla poruší, budou po nich státy nebo banky za určitých podmínek moci požadovat odškodné.

Svázání pirátů nebo střílení poslů?

Někteří evropští politici již v minulosti ratingovým agenturám přičítali podíl na vzniku finanční krize. Podle europoslance ČSSD Pavla Poce ratingová agentura vytváří podmínky pro spekulaci, což je prý pirátství. Navržená pravidla nejsou útokem na svobodu trhu, ale bojem za její záchranu, uvedl pro ČTK. Europoslanec Ivo Strejček (ODS) ale míní, že pokus o regulaci ratingové agentury je v současnosti totéž jako střílet posly špatných zpráv, aniž bychom se zabývali obsahem a příčinami oněch zpráv.

Hlasování v EP byl poslední krok k tomu, aby nařízení mohlo vstoupit v platnost, což by se podle agentury DPA mohlo stát na jaře.

Kromě něj europoslanci v nezávazném usnesení vyzvali Evropskou komisi, aby prozkoumala všechny možnosti pro sdílení dluhu, a to včetně možnosti zavedení evropských dluhopisů. Někteří evropští lídři je považují za nejlepší reakci na dluhovou krizi. Jiní, včetně Německa, ale míní, že společný dluh by měl smysl v situaci, kdy bude existovat plná fiskální unie.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek