Premiéři ČR a Finska podpořili prohloubení jednotného trhu EU

19.04.2013
čtk

Pro prohloubení jednotného trhu jak uvnitř Evropské unie, tak i za jejími hranicemi se dnes po společném jednání v Helsinkách vyslovili premiéři ČR a Finska Petr Nečas a Jyrki Katainen. Nečas zdůraznil také český zájem o rozvoj vzájemného obchodu a investice ze země, která je známá svým inovačním potenciálem, v České republice.

„Obě naše země jsou průmyslové a proexportní,“ připomněl na tiskové konferenci finský premiér Katainen. Oba premiéři podle předsedy finské vlády také hovořili o spolupráci v obranné oblasti, ve sdílení kapacit či obranném průmyslu, ačkoliv ČR je člen NATO a Finsko ne.

České společnosti mohou nabídnout Finsku mnoho svých výrobků, připomněl Nečas. Ve Skandinávii jako perspektivní vidí energetický sektor, české firmy se například podílejí na přestavbách finských elektráren včetně jaderných. Druhou oblastí je výstavba dopravní infrastruktury, české firmy se například účastní na výstavbě metra ve finské metropoli. ČR má možnost do země dodávat tramvaje nebo trolejbusy. „A máme tradiční spotřební zboží, které na finském trhu nalézá odbyt,“ vypočetl Nečas a připomněl úspěch škodovek či českého piva v zemi.

„Rádi bychom přivítali finské zboží i peníze v Česku,“ poznamenal premiér České republiky a připomněl finské zkušenosti s inovacemi i skvělou úroveň finského školství. Spolu s premiérem dnes do Helsinek přicestovala početná podnikatelská delegace.

2:1 pro Česko

Jaroslav Hanák, prezident českého Svazu průmyslu a dopravy, oceňuje, že poměr českého exportu do Finska je dvě ku jedné v český prospěch. „To je strašně dobře, protože to vylepšuje bilanci, kterou máme s Čínou či jinými zeměmi,“ poznamenal. Velký podíl na příznivé podobě českého exportu do Finska má Škoda Auto, jejíž výrobky jsou v této severské zemi populární. Úspěšné jsou podle něj ale také energetické firmy.

Hanáka přitom překvapil úspěch, který měly ve Finsku prezentace menších výrobců, například firmy Merkur Toys. O ní měli zájem nejen prodejci, ale například také zástupci ministerstva školství, firma má totiž vlastní systém „Merkur Education“. Její majitel a ředitel Jaromír Kříž novinářům řekl, že už spolupracuje například s finskou Nokií, přes její mobilní telefony je možné některé hračky ovládat.

Kari Häyrinen, prezident finské organizace Finpro, která podporuje investice a rozvoj hospodářství, zdůraznil, že právě inovace jsou pro Finsko klíčový faktor. „Na tom do budoucna závisíme,“ poznamenal. Možnosti spolupráce s ČR vidí například ve strojírenské oblasti či ve sféře informačních technologií. Česko má podle něj výhodou polohu v srdci Evropy, v centru jednotného trhu. Häyrinen v rozhovoru s českými novináři neopomněl zdůraznit, že ve Finsku před nedávnem ve snaze přilákat zahraniční investory snížili daň z příjmu právnických osob z 24,5 na 20 procent.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek