ČR nabízí Řecku policisty a azylové odborníky

23.03.2016
Euroskop, čtk

Česko nabízí do Řecka deset azylových odborníků a 30 policistů na pomoc se zvládáním migrační krize, řekl poslancům premiér Bohuslav Sobotka. Potom, co byla minulý týden uzavřena dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem ohledně migrace, je podle něho důležité věnovat pozornost dění právě v Řecku.

Řecko potřebuje policisty a administrativní síly, uvedl ministerský předseda v debatě o migrační krizi. Sněmovna by měla podle návrhu usnesení mimo jiné opět odmítnout úvahy o zavedení stálého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie.

ČR pošle 100 milionů zemím potýkajícím se s migrací

Vláda v pondělí schválila stomilionovou podporu evropským zemím, které čelí migrační vlně. Sobotka připomněl, že prvních 20 milionů půjde na zvládání situace na řecko-makedonské hranici.

Dohoda mezi unií a Tureckem má za cíl zastavit masivní nekontrolovaný příliv migrantů do Evropy přes Balkán. Podle Sobotky ztratí smysl sítě převáděčů, výměna migrantů jeden za jednoho zajistí podle něho účinnější pomoc obyvatelům Sýrie zdevastované válkou. Sobotka taky zdůraznil efekt uzavření balkánské migrační trasy. „Výrazně poklesly počty těch, kteří se dostávají do dalších evropských zemí,“ podotkl. V případě, že vzniknou jiné trasy, například v podobě obnovy italské cesty, Evropa musí zavřít i je, dodal.

Část sněmovny vyzvala k pomoci i zajištění vnější hranice EU

Sněmovna by měla podle usnesení, které připravily podle zpravodaje Jiřího Miholy (KDU-ČSL) vládní kluby ČSSD, ANO a lidovců a opoziční TOP 09, „vyjádřit znepokojení“ nad tím, že se nedaří migrační toky kontrolovat a zásadně omezit. „A proto vítá pokroky při jednání s Tureckem, zejména dohodu o návratové politice,“ stojí v návrhu. Dolní komora by taky měla podpořit peněžitou náhradu pro Turecko, Evropská komise by ale měla kontrolovat její vynakládání.

V návrhu usnesení se píše taky o nutnosti zajištění ochrany vnější hranice unie a humanitární pomoci pro pomoc uprchlíkům mimo EU. Vláda, jejíž dosavadní kroky by mohli poslanci zhodnotit jako odpovědné, by se měla připravit na možné přesměrování toku migrantů s dopadem na Česko. Podporu některým bodům deklarovala opoziční KSČM.

Fiala je vůči dohodě s Tureckem rezervovaný

Předseda opoziční ODS Petr Fiala soudí, že na dohodu s Tureckem je třeba nahlížet s rezervovaným optimismem. Není samospasitelná a není řešením migrační krize, uvedl. Fiala se obává dalších kvót. ODS chce, aby Sněmovna odmítla přenesení odpovědnosti za ochranu schengenského prostoru na Turecko a zrušení vízového režimu s touto zemí. Ochrana vnější hranice EUby měla být podle občanských demokratů úkolem členských zemí. Státy, které nejsou schopny ji ochránit, by měly Schengen opustit, uvádí návrh ODS pro poslance.

Opoziční Úsvit prosazuje, aby Sněmovna dohodu i v souvislosti se zavedením bezvízového styku s Tureckem a oživením procesu jeho vstupu do unie odmítla. Podle zástupců Úsvitu jde o „smlouvu s ďáblem“. Poslanci by měli podle představ tohoto klubu vyzvat vládu, aby ihned zastavila přijímání nelegálních imigrantů podle kvót a aby o nich vypsala všelidové hlasování.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek