Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond na vývoj vakcíny

05.03.2021
Euroskop, čtk

Izrael, Rakousko a Dánsko založí společný fond, ze kterého budou financovat výzkum a vývoj vakcín proti covidu-19. Zváží také investici do jejich výroben. Oznámil to ve čtvrtek izraelský premiér Benjamin Netanjahu po setkání se svými protějšky z obou evropských zemí, informovala agentura Reuters.

„Založíme společný fond pro vývoj a výzkum a probereme možnost společné investice do výroben vakcín,“ uvedl včera Netanjahu po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou.

Kurz doplnil, že se země pokusí investovat do výroben očkovacích látek v Izraeli a také v Evropě. Rakouský kancléř před návštěvou Izraele avizoval, že jeho země společně s Dánskem a dalšími státy se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat pouze na Evropskou unii.

Jednání s těmito státy, která začala v první vlně koronavirové krize loni na jaře, se v minulosti účastnil za Česko také premiér Andrej Babiš. Ten by měl Izrael k projednání případné spolupráce navštívit v nejbližších dnech.

Rakousko a Dánsko si podobně jako další evropské země stěžují na pomalou dodávku vakcín skrze unijní očkovací plán. Frederiksenová však ještě před návštěvou Izraele odmítla, že by spolupráce s Izraelem znamenala odchod Kodaně a Vídně z unijního programu.

Iniciativu Dánska a Rakouska včera kritizovalo francouzské ministerstvo zahraničí, podle kterého je zásadní zajistit solidaritu v EU.

„Musíme spolupracovat v rámci Evropské unie … ale musíme spolupracovat i globálně,“ uvedl Kurz a Izrael označil za „první zemi na světě, která dokázala, že virus lze porazit“.

Devítimilionový Izrael je celosvětovým lídrem v počtu naočkovaných obyvatel. Podle Netanjahua nejméně jednu dávku vakcíny obdrželo na 90 procent Izraelců, kteří na ni mají nárok. Několik milionů Izraelců očkování proti covidu-19 podstoupit nemůže, drtivou většinu z nich tvoří občané mladší 16 let, pro které dosud vakcína nebyla schválena.

„Nevíme, jak dlouho bude tato vakcína účinná. Šest měsíců, rok, dva roky, méně či více, nevíme to a proto musíme naše obyvatele chránit před nákazou a další pandemií,“ zdůvodnil Netanjahu potřebu spolupráce.

Netanjahu, Kurz a Frederiksenová také diskutovali o detailech izraelské očkovací kampaně a takzvaném zeleném pase, který má držitelům zpřístupnit různá veřejná místa. Rakousko je velkým zastáncem podobného projektu v EU, který má očkovaným usnadnit cestování, připomíná agentura DPA. Některé státy jako například Německo a Francie však mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek