Mezi lednem a dubnem došlo podle předběžných výpočtů k přibližně 57 800 nelegálních vstupů do Evropské unie. To je o 69 % více než za první čtyři měsíce loňského roku.
Uprchlíci prchající z Ukrajiny a vstupující do EU přes hraniční přechody nejsou součástí údajů o zjištěných nelegálních vstupech. Podle posledních údajů Frontexu vstoupilo do EU z Ukrajiny a Moldavska od začátku invaze v únoru více než 5,9 milionu lidí. V dubnu agentura Frontex zaregistrovala přibližně 15 000 nelegálních přechodů, což je o 79 % více než ve stejném měsíci minulého roku. V současné době má Frontex více než 2 000 stálých důstojníků a zaměstnanců sboru na různých úsecích vnější hranice EU a také v Albánii, Srbsku, Černé Hoře a Moldavsku.
Západobalkánská trasa představovala téměř polovinu všech nelegálních přechodů hranic s 27 172 nelegálními přechody, což je o 130 % více než v loňském roce. Mezi hlavní národnosti na této trase patřili Syřané a Afghánci.
Od ledna do dubna bylo na trase přes centrální Středomoří registrováno 9 300 nelegálních přechodů , což je zhruba o 4 % více než ve stejném období předchozího roku. Hlavními národnostmi zastoupenými na této trase byli Egypťané, Bangladéšané a Tunisané.
Na východní pozemní hraniční trase agentura Frontex zaregistrovala 1683 nelegálních přechodů, což je více než pětkrát více než v loňském roce. Hlavními národnostmi na této trase byli státní příslušníci Ukrajiny, Iráku a Běloruska.
Počet nelegálních migrantů, kteří se snaží překročit Lamanšský průliv do Spojeného království pomocí malých člunů, na obou stranách Lamanšského průlivu nadále rostl: bylo zaznamenáno zhruba 12 800 pokusů, což je 160% nárůst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021. Hlavní národnosti na této trase byli z Afghánistánu, Sýrie a Íránu.
Více zde: https://frontex.europa.eu/
Zdroj: Frontex.europa.eu