Tunisko a EU podepsaly partnerskou dohodu, má pomoci hospodářství i s migrací

Tuniský prezident Kaís Saíd dnes spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen v Tunisu podepsali dohodu o strategickém partnerství, od které si slibují podporu tuniské ekonomiky či pomoc v boji s nelegální migrací. Na twitteru to napsal nizozemský premiér Mark Rutte, který se ceremoniálu účastnil spolu se svou italskou kolegyní Giorgiou Meloni.

„Toto partnerství podpoří hospodářský růst, zaměstnanost a vyhlídky tuniské ekonomiky včetně přechodu k udržitelné energetice. Co se týče migrace, obsahuje dohody, které naruší obchodní modely pašeráků a obchodníků s lidmi a posílí hraniční kontroly.“

Mark Rutte, nizozemský premiér

Dohoda následuje po týdnech jednání a příslibu EU poskytnout Tunisku významnou pomoc za jednu miliardu eur (23,7 miliardy Kč) na pomoc s hospodářskou krizí, na záchranu státních financí a řešení migrační krize. Většina prostředků je podmíněna ekonomickými reformami.

Tunisko se stalo významným výchozím bodem pro lidi, kteří prchají do Evropy před chudobou a násilím v různých částech Afriky či na Blízkém východě. Běženci pak z Tuniska přes Středozemní moře směřují zejména do Itálie, konkrétně na ostrov Lampedusa, který se nachází necelých 150 kilometrů od tuniského pobřeží, ale i do dalších evropských států.

Zdroj: ČTK
Foto: Evropská komise

Sdílet tento příspěvek