Zásobníky plynu v EU jsou naplněny z téměř 99 procent

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle nejnovějších údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý naplněny z téměř 99 procent. Před rokem v tutéž dobu jejich naplněnost činila zhruba 95 procent. Přesněji jsou letos na konci listopadu zásobníky v EU plné z 98,69 procenta, zatímco loni touto dobou to bylo z 94,85 procenta. V České republice je naplněnost zhruba na průměru EU.

Němci mají zásobníky plné ze 100,7 procenta, zatímco před rokem to bylo 99,38 procenta. Ve Francii naplněnost činí 99,56 procenta proti 98,88 procenta před rokem, v Itálii pak 97,36 procenta ve srovnání s 94,04 procenta loni. Německý regulační úřad už dříve oznámil, že v úvahu se bere i smluvně zajištěná kapacita, což ne vždy odpovídá skutečné fyzické kapacitě zásobníků.

Naplněnost zásobníků v České republice podle údajů GIE činila v úterý 98,78 procenta, zatímco před rokem to bylo 96,99 procenta. Nejméně naplněné zásobníky má Chorvatsko, a to z 90,68 procenta.

Omezování dodávek plynu z Ruska v loňském roce vedlo k obavám z nedostatku suroviny a k prudkému nárůstu její ceny. Evropě se ale výpadky v dodávkách ruského plynu daří kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), dodávkami z Norska a snižováním spotřeby. To spolu s mírnou zimou vedlo k výraznému poklesu velkoobchodní ceny plynu.

Evropská komise ve své říjnové výroční zprávě předpověděla, že dovoz ruského plynu do EU v letošním roce klesne na 40 až 45 miliard krychlových metrů z loňských 80 miliard. V roce 2021, tedy před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, činil tento dovoz 155 miliard krychlových metrů.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek