Apple kvůli předpisům v EU umožní na iPhonu užívat i jiné obchody než App Store

Americká technologická společnost Apple umožní distribuovat aplikace uživatelům v Evropské unii i mimo svůj vlastní obchod App Store. Podnik tímto ústupkem reaguje na unijní akt o digitálních službách (DSA), který vejde v platnost 7. března. Apple o tom včera informoval v tiskové zprávě.

Akt DSA mimo jiné požaduje, aby společnosti s více než 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně a tržní kapitalizací 75 miliard eur (1,9 miliardy Kč) například zajistily kompatibilitu svých aplikací s aplikacemi konkurenčních společností a umožnily uživatelům rozhodnout se, které aplikace si do svých zařízení předinstalují.

Od března Apple dále vývojářům umožní nabízet alternativní platební systémy, které by jim mohly pomoci vydělat více peněz a zároveň potenciálně snížit ceny. Systém plateb v aplikacích Applu si účtuje provizi až 30 procent.

Pohyb spotřebitelů mimo ekosystém Applu představuje podle firmy riziko z hlediska kybernetické bezpečnosti. Vývojáři proto budou muset i nadále předkládat aplikace ke kontrole Applu, který jim bude účtovat „základní technologický poplatek“, i když nebudou využívat žádnou z platebních služeb společnosti Apple.

Firmy jako Spotify nebo Epic Games, z jejíž dílny vyšla hra Fortnite, už několik let tvrdí, že provize a omezení Applu brání jejich podnikání. V posledních letech se však kdysi monolitický přístup App Store změnil v mozaiku pravidel, protože technologická společnost musí reagovat na právní a regulační výzvy.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek