EU pohrozila Íránu sankcemi, pokud znovu nezačne jednat o jádru

04.09.2009
čtk

Ministři zahraničí EU dnes na neformálním jednání ve Stockholmu pohrozili Íránu dalšími sankcemi, pokud se Teherán nevrátí k jednáním o jaderném programu. Unie stejně jako celá řada dalších zemí světa podezřívá Íránce, že cílem jejich jaderného programu je atomová bomba. Írán tvrdí, že mu jde jen o mírové využívání atomu, jak ho k tomu opravňují mezinárodní smlouvy, a odmítá zastavit obohacování uranu, které po něm Západ požaduje.

Jestliže jsou s námi ochotni spolupracovat, tak potom jsme ochotni spolupracovat i my (EU). Jestli chtějí konfrontaci, mají jí mít, řekl novinářům švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země Unii v současnosti předsedá. Podobně reagoval i britský ministr zahraničí David Miliband, podle nějž má EU, ale i další země mezinárodního společenství velmi jasno o případných sankcích, pokud Írán nezačne urychleně znovu spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

EU je ochotná se k jednacímu stolu vrátit i přesto, že nesouhlasí s vývojem po posledních prezidentských volbách v Íránu, v nichž opětovně zvítězil bývalý prezident Mahmúd Ahmadínežád. Íránská opozice však volby označila za zmanipulované a její přívrženci zorganizovali celou řadu demonstrací, které ovšem Ahmadínežádův režim mnohdy krvavě potlačil.

Unie přesto doufá, že Teherán se k jednacímu stolu vrátí před 15. zářím, tedy ještě před zasedáním Valného shromáždění OSN v New Yorku, kde by se mohlo rozhodnout o dalších případných sankcích. Íránská média s odvoláním na hlavního vyjednávače o íránském jaderném programu Saída Džalílího ještě v úterý tvrdila, že Írán je připraven obnovit jaderné rozhovory.

Írán vypracoval nový jaderný návrh a je připraven obnovit jednání se světovými mocnostmi. Íránská islámská republika je připravena spolupracovat, aby rozptýlila společné mezinárodní obavy, řekl prý Džalílí. Nový plán bude podle něho předán šestici zemí, s nimiž Írán o svém jaderném programu jedná, tedy USA, Rusku, Francii, Británii a Číně, jež jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, a dále Německu.

EU ale není ve svém tlaku na Írán zdaleka osamocená. Lhůtu, která vyprší tento měsíc, dal Teheránu i americký prezident Barack Obama. Obama chce, aby Írán přijal nabídku šesti mocností k rozhovorům o obchodních výhodách, pokud se obohacování uranu vzdá. V opačném případě Íránu hrozí rovněž přísnějšími sankcemi.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek