„Velvyslanectví zemí visegrádské skupiny“

04.09.2009
čtk

Zastupitelské úřady Česka, Polska, Slovenska a Maďarska by mohly v cizině sídlit v jedné budově. Na objektu společné ambasády by byla tabule s nápisem „Velvyslanectví zemí visegrádské skupiny“. Napsal to dnes polský deník Gazeta Wyborcza. Podle něj diplomaté středoevropských států o tomto opatření uvažují kvůli úsporám v období krize.

České ministerstvo zahraničí dnes ČTK potvrdilo, že diplomaté nyní jednají o možnostech sdílení budov v zahraničí, v nichž by mohly společně sídlit jednotlivé ambasády zemí Visegrádské čtyřky (V4). Nejedná se však o jednu společnou diplomatickou misi, upozornil mluvčí Milan Řepka. Visegrádská čtyřka podle něj není stát a nemá mezinárodně právní subjektivitu. Je to volné politické uskupení, a jako takové nemůže vystupovat ve třetím státě pod názvem velvyslanectví Visegrádské čtyřky, dodal.

Nedávno o propojení konzulátů v mimoevropských zemích jednal ministr zahraničí Jan Kohout se svým polským kolegou. Konzuláty by vydávaly schengenská víza. Také s Rakouskem by chtěli čeští diplomaté v konzulární oblasti spolupracovat.

Společné zastupitelské úřady zemí V4 by podle deníku mohly být ve Střední Asii, v jižní Africe či v Latinské Americe. Mohly by vzniknout i společné konzuláty v zemích bývalého Sovětského svazu, které by vydávaly víza. Podle polského ministerstva zahraničí se tak čtveřice středoevropských států stane průkopníkem společné diplomacie EU a hlas visegrádské skupiny bude v sedmadvacítce i víc slyšet. O konkrétních krocích by měli šéfové diplomacie čtyř států mluvit na zářijové schůzce v Sopotech.

Polsko podle mluvčího tamního ministerstva zahraničí Piotra Paskowského myšlenku plně podporuje. V4 by chtěla prý následovat skandinávské státy, které už společná velvyslanectví mají, a to nejen ve vzdálených zemích. Švédští, norští, finští, dánští a islandští diplomaté jsou v jednom objektu třeba v Berlíně.

Myšlenka společných ambasád není prý nová ani v zemích V4. Maďarští diplomaté měli pracovat například v polském velvyslanectví v běloruském Minsku. Nápad se ale neuskutečnil, protože se země nechtěly vzdát svých symbolů, píše list.

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Balázse přípravy nyní urychlila krize. Letos jsme museli zavřít čtyři velvyslanectví a osm konzulátů. To samé udělali kolegové z Polska, Česka a Slovenska. V několika důležitých bodech světa tak ztrácíme zastoupení. Nevydávají se víza, chybí kontakty, na mapě se objevují černé díry, řekl deníku Balázs.

Problém by měla vyřešit společná zastoupení. Podle Balázse si státy společně pronajmou v cizině budovu, rozdělí ji na čtyři díly a podělí se i o náklady. Společná by byla recepce a přepážka, kde se přijímají žádosti o víza, dodal.

Také Slovensko má podle mluvčího tamního ministerstva zahraničí Petra Stana zájem na tom, aby se věc rychle uskutečnila. Státy by se společně měly dohodnout na tom, který a v jaké zemi ambasádu uzavře. Nelze připustit, aby se například z Laosu či z Nového Zélandu stáhla celá čtyřka. Jedna země tam musí své zastoupení ponechat, uvedl Stano.

Jiří Beneš z českého ministerstva zahraničí řekl, že ČR už sestavuje seznam zemí, v nichž by mohla své ambasády přestěhovat do společných prostor V4. Podle Balázse Maďarsko už nyní má ve Střední Asii jen dvě ambasády a jen pár v jižní Africe a Latinské Americe. V4 by mohla pomoci zastoupení lépe pokrýt. Stejně se vyjádřili i polští diplomaté.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek