V 1. kole rumunských prezidentských voleb vyhrál Basescu

23.11.2009
čtk

Odstupující rumunský prezident Traian Basescu těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. Podle průzkumů u východů z volebních místností, o nichž informovala agentura Reuters, získal 33-34 procent hlasů. Na druhém místě je bývalý šéf diplomacie a předseda Senátu Mircea Geoana s 31-32 procenty hlasů.

Pokud odhady potvrdí i oficiální výsledky a ukážou, že ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, bude se muset konat druhé kolo voleb. V něm se 6. prosince utkají oba favorité nedělního hlasování.

Volby mají klíčový význam pro zemi, která prochází hlubokou ekonomickou recesí a zmítá se v politické krizi. Nový prezident bude muset v první řadě jmenovat nového premiéra, protože země od říjnového pádu nemá legitimního předsedu vlády.

O post šéfa státu se v prvních prezidentských volbách od vstupu země do Evropské unie v roce 2007 ucházelo dvanáct kandidátů. Jako třetí se podle odhadů umístil Crin Antonescu z liberální strany s 22 procenty hlasů.

Je velmi těžké předpovědět vítěze. Je mnoho hlasů, které se rozdělí mezi oba kandidáty, řekl politický komentátor Cristian Patrasconiu.

Pokud zvítězí Basescu, vytvoří vládu kolem liberálnědemokratické strany, která zřejmě bude důrazněji prosazovat finanční reformy nutné pro zlepšení vztahů s Mezinárodním měnovým fondem než Geoanovi sociální demokraté. Basescu bude ale muset podle komentátorů zmírnit svůj konfrontační styl, který pobuřuje rivaly a odrazuje voliče, aby mohl sestavit úspěšnou vládní koalici.

Basescu vyzdvihoval v předvolební kampani jako svoje úspěchy vstup země do EU, odsouzení zločinů komunismu a úspěchy v boji proti korupci. Rumunsko ale zůstává v hodnocení míry korupce v Evropě na spodní příčce. Basescu se zasazuje o reformy státu a vypsal na dnešní den i referendum o snížení počtu poslanců ze 471 na 300 a přeměnu dvoukomorového parlamentu na jednokomorový.

Kritikové ale uvádějí, že menší parlament bude znamenat větší moc pro prezidenta. V současné době se prezident a parlament dělí o moc rovnoměrně.

Geoana, který se rád srovnává s britským expremiérem Tonym Blairem nebo americkým prezidentem Billem Clintonem, navrhuje přísný protikrizový plán založený mimo jiné na výstavbě bytů pro rodiny a snadněji dosažitelných úvěrech pro podniky. Po vhození volebního lístku řekl, že Rumuni si mohou dnes po pěti letech skandálů zvolit novou cestu

Analytikové ale zdůrazňují, že jsou to těžko splnitelná opatření v době, kdy deficit veřejných financí letos dosáhne zřejmě 7,3 procenta HDP a pokles ekonomiky osm procent.

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta bude obnovit politickou stabilitu země, aby mohla čerpat ze záchranného úvěru 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), který mu poskytla Evropská unie, Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Půjčka je ale podmíněna přísnými rozpočtovými škrty, reformami a vytvořením nové vlády.

Během dnešního dne se strany vzájemně obviňovaly z volebních podvodů v mnoha volebních místnostech. Policie dostala už 250 oznámení o možných podvodech ve zvláštních volebních stanicích, které byly zřízeny pro mimořádné případy, kdy lidé nemohou volit v místě bydliště. Ústřední volební komise uvedla, že v takových centrech odvolilo více než 305.000 lidí, což je mnohem více, než se očekávalo. Svědci tvrdí, že lidé byli k těmto střediskům sváženi autobusy poté, co už odvolili jinde.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek