NATO a EU chtějí zajistit snazší přepravu vojsk po Evropě

06.12.2017
Euroskop, čtk

Severoatlantická aliance a Evropská unie chtějí společně zajistit, aby v budoucnu bylo možné po Evropě snazším způsobem dopravovat vojenskou techniku. Shodli se na tom v úterý v Bruselu ministři zahraničí aliančních zemí a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci vysvětlil, že věc se netýká jen dostatečné infrastruktury, tedy využitelných letišť, železnic a mostů, ale i úprav předpisů.

„Jde také o právní a byrokratické překážky, související například s přechody hranic, a o další pravidla. Řešit to musí zčásti jednotlivé státy a zčásti EU jako instituce,“ upozornil generální tajemník aliance.

Český ministr zahraničí v demisi Lubomír Zaorálek na okraj úterního jednání novinářům řekl, že diskuse se týkala do značné míry vzájemného doplňování mezi oběma organizacemi. „Musíme tak řešit i takovou věc, jako je překonávání hranic ve vzduchu, na zemi, na moři, aniž by se zpochybňovala suverenita jednotlivých států,“ poznamenal. Spolupráce mezi EU a NATO je podle něj důležitá také proto, že po odchodu Británie z EU bude 80 procent všech obranných výdajů NATO vydáváno státy mimo evropský blok.

Severoatlantická aliance v reakci na změněné bezpečnostní prostředí už několik let posiluje obranu svých východních členů. Nynější diskuse o mobilitě napříč Evropou – a o zřízení nového velitelství odpovědného za právě za logistiku – souvisí s potřebou zvýšit možnosti rychlého posílení jednotek o další vojáky i těžkou techniku.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek