Desítky tisíc lidí přišly na pochod za nové referendum o brexitu

25.03.2019
Euroskop, čtk

Desítky tisíc odpůrců brexitu se v sobotu sešly v centru Londýna na pochodu za uspořádání nového referenda o členství Velké Británie v Evropské unii. Uvedla to agentura Reuters. Pochod organizuje skupina People’s Vote. Organizátoři očekávají, že účast ještě překoná říjnový pochod. Toho se podle přívrženců iniciativy zúčastnilo na 700 tisíc lidí.

Demonstranti – někteří v pestrých kostýmech a mnozí s vlajkami EU – se sešli u Hyde Parku, odkud hodlají společně pochodovat k parlamentu. Odpůrci brexitu se obávají poklesu životní úrovně a ekonomických ztrát po odchodu z EU, poznamenala agentura DPA.

„Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost. Je to naše generace, která bude muset žít s důsledky této pohromy,“ řekla agentuře Reuters osmnáctiletá Phoebe Pooleová. „Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si o budoucnost starosti,“ dodala. Dvě stovky autobusů byly předem zarezervovány, aby na pochod přivezly lidi z celé Británie.

Petici proti vystoupení z Unie podpořily 4 miliony signatářů

Petice, která od poloviny tohoto týdne požaduje zrušit brexit, již získala čtyři miliony podpisů.

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí – tedy 52 procent – hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v Unii. Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum. Argumentují i tím, že při současných zmatcích by osud Británie opět měli vzít do rukou občané. Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU.

Krize ohledně brexitu ohrožuje pozici premiérky Mayové

Premiérka Theresa Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje setrvání premiérky v čele vlády.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek