V Brně proběhlo modelové zasedání institucí EU

Celkem padesát středoškolských studentů z Česka a Slovenska se sjelo do Brna, kde je čekal čtyřdenní program v termínu 26. – 29. ledna 2023, skládající se nejenom ze samotné simulace legislativního procesu EU, ale také diskuse s odborníky na různá témata spojená s evropskými záležitostmi.

Po slavnostním zahájení modelového zasedání proběhla první z panelových diskuzí, kdy měli účastníci možnost debatovat s Igorem Blahušiakem z Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, Zuzanou Wildovou z Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží, Pavlem Kukučkou ze Zastoupení Evropské komise v ČR a Janem Pátkem z Kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku. Tématem debaty byly výzvy pro Evropu v roce 2023. Účastníky nejvíce zajímaly evropské volby, mimo jiné s ohledem na dosavadní účast Čechů a Slováků v těchto volbách. Studenti se rovněž dotkli například tématu zapojení mladých do veřejného života.

Na modelovém zasedání čekal účastníky mimo simulace vyjednávání v rámci legislativního procesu také další zajímavý doprovodný program. První den, kromě panelové diskuze, proběhlo představení agendy a seznamovací aktivity. Agendou tohoto modelového zasedání byl Evropský akt o svobodě médií.

V pátek čekala účastníky před jednáním institucí EU zejména panelová diskuze na téma Dezinformace s hosty za Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, České elfy a Gerulata Technologies. Následovala diskuzní aktivita na téma Evropská bezpečnost s hosty mimo jiné z Univerzity obrany či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

V sobotu mezi ranním a odpoledním jednáním institucí EU čekala účastníky další diskuzní aktivita, tentokrát na téma Budoucnost Evropské unie s poslanci Evropského parlamentu, Markétou Gregorovou a Tomášem Zdechovským, či zástupcem organizace EUROPEUM a státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenska, Andrejem Stančíkem.

Poslední den programu proběhl workshop o možnostech pro mladé lidi v rámci programu Erasmus+, následovaný závěrečným jednáním institucí EU a zakončením celého modelového zasedání.

Autor: Martin Míšek, EUTIS

Sdílet tento příspěvek