Dnes slavíme Mezinárodní den demokracie

Mezinárodním dnem demokracie si každoročně 15. září připomínáme důležitost a potřebu trvalé ochrany demokratických hodnot. Tématem letošního ročníku oslav je „Posílení postavení příští generace“. To má zdůraznit úlohu mladých lidí při prosazování demokracie a zajištění toho, aby se jejich hlasy podílely na rozhodnutích, která mají zásadní dopad na jejich život.

I letošní oslava je tak příležitostí k posouzení aktuálního stavu demokracie ve světě. Téma letošního ročníku vyzdvihuje myšlenku, že základem silných demokratických společností jsou angažovaní a vzdělaní voliči, a že i pro mladé lidi by mělo být vytvořeno prostředí, ve kterém budou vnímat, že na jejich hlasu záleží a je důležitý.

Mladí lidé se v současnosti musí orientovat ve světě, v němž jsou demokracie ohroženy různými faktory od šíření dezinformací, přes rostoucí populismus, až po destabilizující dopady klimatické krize. Je důležité připomínat, že každý by měl mít možnost podílet se na rozhodnutích, která ovlivňují jeho život.

Mezinárodní den demokracie byl ustanoven Organizací spojených národů (OSN) 8. října 2007 a poprvé se slavil v roce 2008. V České republice si svátek demokracie spojujeme také se 17. listopadem, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii.
Prosazování demokracie a lidských práv patří k základním úkolům Evropské unie stanoveným v zakládajících smlouvách. Za tímto účelem byla vytvořena zvláštní skupina poslanců a poslankyň, kteří dohlížejí na činnost Parlamentu v oblasti demokracie i za hranicemi EU. Evropský parlament tak například dlouhodobě sleduje průběh voleb po celém světě, jelikož spravedlivé a svobodné volby patří mezi základní podmínky funkční demokracie.

Evropský parlament rovněž za účelem rozvoje regionální demokracie a vzájemné spolupráce zajišťuje podpůrné programy pro parlamenty států mimo EU. Jejich cílem je zejména reforma parlamentních institucí a sdílení osvědčených postupů. Zvláštní program byl zřízen například pro turecký parlament a parlamenty zemí západního Balkánu. Programy hrají důležitou úlohu v procesu rozšiřování EU, který vyžaduje, aby přistupující země disponovaly silnými demokratickými institucemi.

Pro více informací navštivte:
stránky EU věnované podpoře celosvětové demokracie
stránky pozorovatelských misí EU k volbám

Zdroj: UN.org, Evropský parlament
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek