Evropská komise formálně zahájila vyšetřování čínských státních dotací pro elektromobily

Evropská komise dnes formálně zahájila vyšetřování čínských státních dotací pro čínské výrobce elektromobilů. Vyšetřovatelé se budou zabývat i tím, zda by tyto dotace mohly způsobit ekonomickou újmu výrobcům elektromobilů v Evropské unii, uvedla EK ve svém tiskovém prohlášení. Peking již dříve plánovaný krok Bruselu zkritizoval a varoval, že bude mít negativní dopad na hospodářské a obchodní vztahy.

„Podle toho, co vyšetřování odhalí, Komise určí, zda je v zájmu EU napravit dopady nekalých obchodních praktik tím, že uloží vyrovnávací nebo antisubvenční cla na dovoz elektromobilů z Číny,“ uvedla unijní exekutiva. Vyšetřování se podle ní bude řídit přísnými právními postupy v souladu s pravidly EU a Světové obchodní organizace (WTO). Všechny dotčené strany, včetně čínské vlády a společností a vývozců, budou moci předložit své komentáře, důkazy a argumenty.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová již v polovině září ve svém projevu v Evropském parlamentu informovala, že se Evropská komise bude zabývat nízkými cenami elektromobilů z Číny. Obvinila tehdy Peking, že zaplavuje světové trhy elektromobily, jejichž ceny jsou uměle nízké díky obrovským státním dotacím. Již tehdy oznámený přezkum vyvolal varování analytiků před odvetnými kroky ze strany Pekingu a také nesouhlasnou reakci vedoucích pracovníků čínského průmyslu, kteří tvrdí, že konkurenční výhoda tohoto odvětví nebyla způsobena dotacemi.

Vyšetřování „je otevřeným protekcionistickým aktem, který vážně naruší a pokřiví globální automobilový průmysl a dodavatelský řetězec, včetně EU, a bude mít negativní dopad na ekonomické a obchodní vztahy mezi Čínou a EU,“ uvedlo tehdy ve své reakci čínské ministerstvo obchodu. Dodalo, že Čína bude věnovat velkou pozornost ochranářským tendencím EU a následným krokům a důrazně hájit legitimní práva a zájmy čínských společností.

Zdroj. ČTK

Foto: Usnplash

Sdílet tento příspěvek