Evropská komise se rozhodla podpořit české reformní projekty prostřednictvím nástroje TSI

Evropská komise informovala o předvýběru 9 projektových žádostí podaných za Českou republiku k podpoře z Nástroje pro technickou podporu (Technical Support Instrument, TSI). Prostřednictvím tohoto nástroje Komise podporuje přípravu, realizaci či evaluaci strukturálních reforem v rámci členských států EU. Motivuje tak členské státy v provádění klíčových reforem v oblastech, jakými jsou například konkurenceschopnost, vzdělávání či zelená a digitální transformace. K finálnímu potvrzení výběru těchto projektů k podpoře dojde ze strany kolegia komisařek a komisařů v průběhu března 2024.

ČR se dosud zapojila do všech řádných i mimořádných výzev nástroje TSI. V letošním roce se pak do řádné výzvy tohoto přímo řízeného programu EU zapojila podáním 20 projektových žádostí. Komise předvybrala k podpoře například projekt Ministerstva průmyslu a obchodu, zaměřující se na zajištění nezávislého střednědobého hodnocení plnění strategie na podporu malých a středních podniků. Dále pak projekt Ministerstva životního prostředí na podporu v oblasti implementace Sociálního klimatického fondu či Ministerstva práce a sociálních věcí, cílícího na posílení národního systému ochrany dítěte. V rámci 9 předvybraných projektů tak budou podpořeny aktivity v předpokládané výši 57 milionů korun.

Jednou z klíčových iniciativ Komise v rámci nástroje TSI byla v letošním roce mj. i podpora výměny zkušeností a příkladů dobré praxe v rámci institucí veřejné správy členských států EU prostřednictvím vlajkového projektu TSI PACE (Public Administration Cooperation Exchange).  V rámci tohoto vlajkového projektu TSI Komise podporuje zahraniční tematicky zaměřené studijní cesty pracovníků veřejné správy (max. 5 osob v rámci jednoho projektu) v rozsahu od 5 pracovních dnů do 3 měsíců. Pracovníci veřejné správy tak mají možnost seznámit se s osvědčenými postupy a zkušenostmi jiných členských států. Náklady spojené se studijní cestou jsou hrazeny prostřednictvím nástroje TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange). Česká republika v letošním roce podala 2 projekty PACE, přičemž oba projekty byly Komisí předvybrány k podpoře. Podání vlajkového projektu PACE bude možné i v příštích řádných výzvách nástroje TSI.

Příští 5.  řádná výzva nástroje TSI proběhne standardně na podzim roku 2024. Již v letních měsících však mohou zájemci o podporu z tohoto přímo řízeného programu EU kontaktovat tzv. národní koordinační autoritu pro nástroj TSI za účelem zprostředkování kontaktu a zahájení technických konzultací s příslušnými pracovníky z Komise. Tuto roli vykonává Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády. Technické konzultace zvyšují nejen kvalitu podávané projektové žádosti, nýbrž i šance na výběr projektu k podpoře z nástroje TSI.

Seznam předvybraných projektů 4. výzvy Nástroje pro technickou podporu:

  • Mid-term evaluation to the SME Support Strategy 2021+
  • Social Climate Plan for Czechia
  • Enhance strategic tax administration reforms through Tax Administration Diagnostic Assessment Tool (TADAT) in Czechia
  • Towards a harmonised microcredentials ecosystem in Czechia
  • Strengthen the national child protection system of the Czech Republic
  • Promoting the mental health of youth by addressing the risks of online gambling and gaming
  • Support FDI screening reforms in Europe: Developing solutions to identified and emerging challenges
  • PACE: Support to the enhancement of Public Administration awareness about the possibilities of cross-border exchanges and internships
  • PACE: Comparison of water management policy and drought management in the Czech Republic with the countries of Southern Europe

Autor: Tomáš Nalejvač, Úřad vlády

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek