Obnovitelné zdroje měly loni na výrobě elektřiny v Evropě rekordní podíl

Elektřina z obnovitelných zdrojů měla v loňském roce na celkově vyrobené elektřině v Evropě rekordní podíl 43 procent. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Kromě nových obnovitelných zdrojů k tomu napomohly povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a průtoky řek, které zvýšily produkci vodních elektráren, či silné větry koncem roku. V roce 2022 byl podíl zelené elektřiny na celkové produkci 36 procent.

Za celý rok 2023 v Evropě spadlo o sedm procent více srážek oproti průměru. Třetina evropského říčního systému také dosáhla podle posouzení agentury povodňového stupně. Možnosti využití elektráren na říčních tocích se tak v řadě zemí zvýšily o jednotky až nižší desítky procent – podle dat služby Copernicus především ve Finsku, Portugalsku, Rakousku nebo Itálii.

V Česku zůstal potenciál produkce elektřiny na řekách podle unijního úřadu bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaické produkce. Mírně se zvýšil pouze potenciál výroby u větrných elektráren, a to o jednotky procent. V jiných evropských zemích, především na Balkáně, však potenciál větrných elektráren meziročně narostl o zhruba pětinu, na západě Evropy pak o asi osm procent. Copernicus vývoj dává do souvislosti s větší mírou bouří nad kontinentem koncem podzimu a v zimě.

Česko je v produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů v rámci EU pod průměrem, řekl tento měsíc ČTK spolumajitel společnosti Greenbuddies Aleš Spáčil, i když podíl obnovitelných zdrojů se v ČR zvýšil. Nyní podle něj činí přes 18 procent, v roce 2004 byl kolem 3,7 procenta.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek