Načítám Akce

PŘEDSEDNICTVÍ ČR V RADĚ EU

Jednotná mírová Evropa není samozřejmostí

Evropská unie je mimořádně úspěšný projekt mezinárodní spolupráce, který v dějinách nemá obdoby. Podoba spolupráce mezi evropskými státy se však v minulosti průběžně měnila a míra jejich kooperace narůstala. Jak tedy EU dospěla do podoby, v jaké jí známe dnes? Mezi lety 1914 a 1945 se odehrály dvě světové války, které s sebou přinesly hrůzy do té doby nevídané. Aby se zkáza takového rozměru už nikdy v budoucnu neopakovala, dohodlo se v roce 1951 šest evropských států – Belgie, Francie,…

Vystoupit z EU? Je to možné, ale zároveň velmi nákladné

Postup pro dobrovolné vystoupení z EU, bez jakýchkoliv podmínek, výslovně poprvé upravila Lisabonská smlouva. Pokud se některý členský stát rozhodne, že pro něj členství v EU není nadále výhodné, může aktivovat článek 50 a z Unie vystoupit. Co přesně článek 50 říká? A jaké jsou dopady vystoupení na daný členský stát? Členství v Evropské unii je zásadním a nezpochybnitelným pilířem české zahraniční politiky. Koncepce zahraniční politiky ČR považuje EU za „základní rámec pro uskutečňování české zahraniční politiky“. Vládní Koncepce politiky…

Hodnoty EU nejsou jen prázdnými frázemi

Svoboda, demokracie, ale také lidská práva. To je jen krátký výčet hodnot, na nichž stojí Evropská unie. Jejich dodržování členskými státy a posilování je zásadním úkolem pro celou EU. I z toho důvodu obsahuje Smlouva o EU postupy, jak řešit případné porušování těchto principů. Jaké jsou tedy hodnoty EU? A co Unie dělá pro jejich prosazování a posilování? „Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti a právech. (…) Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na…

Občanem EU část druhá: Ekonomické přínosy, diplomatická síla i nové volební právo

Eurofondy, unijní trh a petiční právo. Právo volit, ale i právo být voleni do Evropského parlamentu – to všechno jsme vstupem do EU získali. Proč je členství v EU výhodné nejen pro Českou republiku, ale i pro každého z nás? Co nám občanství EU přináší? Odpovědi na tyto otázky přináší druhý článek z minisérie – Občanem v EU. V prvním článku z této minisérie jsme se podívali na výhody EU občanství, jako je cestování bez omezení, zrušení roamingových poplatků, ale…

Thomas Bondiguel: Česká republika je jeho druhý domov

Na francouzském ministerstvu zahraničí pracuje od roku 2007, sedm let zasvětil evropským záležitostem. To je ve stručnosti profil osmatřicetiletého francouzského kariérního diplomata Thomase Bondiguela, který v současnosti působí na Úřadu vlády ČR, kam byl vyslán francouzským ministerstvem zahraničních věcí. Co má na Úřadu na starosti? Co všechno během své diplomatické kariéry dělal? A jak se mu líbí v České republice? Na Úřadu vlády ČR plní roli spojky mezi francouzskou a českou vládou, aby například pomohl české straně lépe pochopit pozice…

Občanem v EU část první: Možnosti, o kterých se nám před vstupem do EU ani nezdálo

Cestování, obchod, ale také například telekomunikace. To je jen krátký výčet oblastí, ve kterých máme jako občané EU snazší život. Jaké konkrétní přínosy pro nás toto občanství má? A jaká práva nám to, že jsme občany EU, garantuje? Každý občan jakéhokoli z členských států Evropské unie je automaticky také občanem EU. Občanství v EU ale občanství národní nikterak nenarušuje, jen ho doplňuje. Zásadním rozdílem mezi těmito dvěma občanstvími je, že to první neukládá občanům EU jakékoli povinnosti. Občanství EU předpokládá…

Veronika Musilová: Diplomatkou chtěla být od dětství

Na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu působí česká diplomatka, Veronika Musilová, na pozici Antici. Ve své práci je pravou rukou paní velvyslankyně a pomáhá připravovat nejen zasedání COREPERu II, jinými slovy zasedání stálých představitelů při EU, ale také Evropské rady. Setkat se den před konáním COREPERu II a toto jednání připravit. To je jedna z povinností Antici ze všech členských států. Za Českou republiku tuto pozici zastává Veronika Musilová. „Před jednáními projdeme všechny body, které budou na agendě,…

Bruselský diktát? Ale kdeže…

Napříč českou veřejností je možné často slýchat, že EU je špatná, protože nám Brusel diktuje pravidla, která sami nemůžeme ovlivnit. Je tomu opravdu tak? A jaké možnosti má Česká republika a její občané, aby ovlivnili evropské záležitosti? Šedesát jedna procent. Tolik lidí si podle průzkumu společnosti STEM z podzimu roku 2020 myslí, že česká vláda nemá moc o čemkoli v EU rozhodovat, a prosazovat tak své zájmy. Skutečnost je však jiná. Členové vlády České republiky se pravidelně účastní vrcholných jednání…

Igor Blahušiak: Kdo stojí za tím, co víme?

Odbor komunikace o evropských záležitostech, v čele s ředitelem Igorem Blahušiakem, připravuje a koordinuje komunikační strategii o evropských záležitostech, ale i aktivity v regionálních Eurocentrech, Národní konvent o EU a řadu dalších činností ve spolupráci se svými partnery. Evropská unie je nepochybně atraktivním a hojně diskutovaným tématem na mnoha různých platformách. V ČR je oficiálním zdrojem informací Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády, v jehož vedení stojí ředitel Igor Blahušiak. Na starosti má jak online, tak offline komunikaci, tedy…

Štěpán Černý: jednotný hlas České republiky v Evropské unii

Koordinací politiky České republiky ve vztahu k Evropské unii, vnitrostátně i na venek, je pověřen Odbor koordinace evropských politik Úřadu vlády. Podílí se nejen na jejím formulování, ale i provádění na půdě EU. V čele tohoto odboru stojí s dekádou zkušeností Štěpán Černý. O to, abychom v Radě Evropské unie vystupovali jednotným hlasem, se stará Odbor koordinace evropských politik Úřadu vlády (OKE). Nejen ve vztahu k Evropské unii, ale i na domácí půdě prezentuje zájmy a postoje státu, které jsou…