DŮCHODY
Sčítání dob pojištění
V rámci předpisů Evropské unie o sociálním zabezpečení migrujících osob platí kromě jiného pravidlo sčítání dob pojištění.
Toto pravidlo se uplatňuje při rozhodování o nároku na některé dávky, kupříkladu v případě nemocenské, mateřské, ale také při rozhodování o nároku na důchod.
Pokud tedy osoba byla zaměstnána během svého aktivního života ve více členských státech EU, EHP či Švýcarsku, vzniká nárok na samostatný důchod z každé země, kde byla pojištěna alespoň jeden rok (při splnění podmínek stanovených národními právními předpisy jako je například rozhodný věk pro vznik nároku na důchod).
V případě potřeby se budou pro posouzení nároku sčítat pojistné doby splněné v různých členských zemích. Pokud například v jedné zemi nedosáhne doba pojištění minimální délku stanovenou národními právními předpisy pro vznik nároku na důchod, budou vzaty v úvahu všechny doby pojištění, kterých bylo dosaženo i v dalších zemích.
Všechny země EU, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko zaznamenávají období vašeho sociálního pojištění až do podání vaší žádosti o důchod. O své odvedené příspěvky tak nikdo nebude „ošizen“. Dokonce i v případě, že byla doba pojištění v některé zemi kratší než požadovaný rok, převezme země, v níž jste naposledy pracovali nebo žili, tato období do své evidence a připočte k době pojištění. Ani v takovém případě o platby pojistného nepřijdete.
Další informace a odkazy
- Podrobněji k tématu v dalších informacích sekce Žiji v EU, Důchody – Nárok na důchod od jiného státu EU, Výpočet důchodů u migrujících osob
- Důchody na stránkách Evropské komise
Europa.eu – Státní důchod ze zahraničí
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), Evropská komise
Autor: Euroskop