Načítám Akce

PŘEDSEDNICTVÍ ČR V RADĚ EU

Úspěchy českého předsednictví v oblasti zdravotnictví

V rámci Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) si české předsednictví připsalo řadu úspěchů i v oblasti zdravotnictví. Prioritami předsednictví ve zdravotnictví byla onkologie, vzácná onemocnění, posílení důvěry v očkování, posílení globální role EU v oblasti zdraví a pomoc Ukrajině. Politické i legislativní úspěchy, kterých se v těchto oblastech předsednictví podařilo dosáhnout, byly oceněny evropskými partnery i institucemi. V oblasti onkologie si české předsednictví připsalo několik úspěchů. V první řadě se jedná o přijetí doporučení Rady k preventivním screeningům…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti zaměstnanosti a sociální politiky

Téma zaměstnanosti a sociální politiky spadá do působnosti Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). České předsednictví bylo v této oblasti velmi aktivní a na své konto si připsalo celou řadu úspěchů. Probíhala neformální a formální zasedání Rady ministrů i několik předsednických konferencí s účastí eurokomisařů, vysokých představitelů členských států, zástupců nevládního i podnikatelského sektoru a odborů. V Praze také proběhlo 16 akcí na vysoké úrovni v gesci nebo spolugesci ministerstva práce a sociálních věcí. Mezi hlavní témata,…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti výzkumu a vesmíru

V rámci Rady pro konkurenceschopnost (COMPET) dosáhlo české předsednictví úspěchů i v oblasti vědy a výzkumu. V průběhu předsednictví se na téma věda a výzkum uskutečnilo téměř třicet akcí, a to jak v České republice, konkrétně v Praze a Brně, tak také v Bruselu. V rámci Rady pro konkurenceschopnost došlo za dobu předsednictví k přijetí celkem šesti návrhů doporučení nebo závěrů. Stejně tak bylo české předsednictví aktivní i v oblasti kosmických aktivit, kde bylo významným úspěchem například dosažení dohody na znění nařízení, kterým se…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti vnitřního trhu a průmyslu

České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. Ta usiluje o zvýšení konkurenceschopnosti a posílení růstu v EU a zabývá se čtyřmi důležitými oblastmi politik EU, kterými jsou vnitřní trh, průmysl, výzkum a inovace a vesmír. V otázce vnitřního trhu a průmyslu se české předsednictví soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti. Mezi nevýraznější úspěchy českého předsednictví v této oblasti patří dojednání pozice Rady k Aktu o čipech a dohody s Evropským parlamentem o bezpečnosti prodávaných výrobků.…

Úspěchy českého předsednictví v Radě pro hospodářské a finanční záležitosti

Mezi největší úspěchy půlročního předsednictví ČR na úrovni Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) patří dohoda na poskytnutí finanční pomoci Ukrajině ve výši 24 mld. eur, rozdělení 20 mld. eur z balíku RePowerEU na diverzifikaci evropské energetiky či implementace Pilíře II dohody OECD, jež zavádí minimální 15% daň pro nadnárodní společnosti. Během šesti intenzivních měsíců českého předsednictví se pod vedením ČR uskutečnilo celkem pět zasedání Rady ECOFIN. Na každém zasedání si české předsednictví připsalo nejméně jeden úspěch v podobě…

Zkušenosti českého předsednictví v Radě EU a co dál?

V úterý 14. února 2023 se v Lichtenštejnském paláci uskutečnila akce navazující na skončené předsednictví ČR v Radě EU s názvem „Zkušenosti českého předsednictví v Radě EU a co dál?“. Akce byla složena ze tří panelových diskuzí, které reflektovaly obsahovou a komunikační stránku spolupráce po českém předsednictví. Cílem akce bylo informovat odbornou a širokou veřejnost o dalším postupu, navázat na úspěšnou meziresortní spolupráci a předestřít další budoucí aktivity v oblasti komunikace o evropských záležitostech. Akce ráno odstartovala high-level panelem, na…

Úspěchy českého předsednictví v Radě pro obecné záležitosti

Rada pro obecné záležitosti se pod vedením českého předsednictví zabývala řadou důležitých témat, nevyjímaje situaci na Ukrajině. Agendě dominovala zejména debata o vyhodnocení výsledků Konference o budoucnosti Evropy, diskuze o právním státu nebo příprava závěrů Rady o rozšíření a procesu stabilizace a přidružení. Na Radě pro obecné záležitosti ve formátu ministrů zodpovědných za kohezní politiku se schválením závěrů Rady podařilo stanovit základní kameny pro budování politiky soudržnosti po roce 2027. Došlo také k rychlému schválení nařízení FAST-CARE ke zmírnění dopadů…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti vnitřních věci

Česká republika v rámci předsednictví dosáhla průlomu v azylové a migrační reformě a učinila pokrok při projednávání legislativy pro boj proti sexuálnímu zneužívání dětí. Úspěchem bylo také schválení společných pravidel v oblasti kritické infrastruktury, která přispějí k posílení odolnosti Unie. V souvislosti s válkou na Ukrajině došlo k prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky a k zahájení strukturovaného bezpečnostního dialogu s ukrajinskými úřady. Podařilo se také se dojednat společný postup Unie týkající se neuznávání ruských cestovních pasů vydaných na okupovaných územích…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti spravedlnosti

V justiční části Rady pro spravedlnost a vnitřní věci zaznamenalo české předsednictví řadu úspěchů. V jeho průběhu byly přijaty závěry Rady o boji proti beztrestnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Rada ministrů pod vedením českého předsednictví také schválila závěry o posílení kapacit Evropské justiční sítě pro boj proti kyberkriminalitě. Jejich cílem je posílit tuto justiční síť, zejména tím, že bude zřízen její stálý sekretariát, který této síti umožní, aby mohla plnit potřeby odborníků působících v oblasti kyberkriminality. V průběhu…

Úspěchy českého předsednictví v oblasti obchodu

V oblasti obchodu bylo české předsednictví velmi aktivní. Členské státy EU se v říjnu pod českým vedením poprvé od roku 2018 dohodly na společném textu závěrů Rady k obchodu a udržitelnosti. České předsednictví tím dalo nový impulz k uzavírání a efektivní implementaci dohod o volném obchodu (tzv. FTAs), se kterými se v posledním období nedařilo příliš pokročit. Revize přístupu k udržitelnosti má potenciál odblokovat schvalovací procesy některých technicky dokončených, avšak dosud nepodepsaných dohod, a to jak z hlediska jejich přijatelnosti pro členské státy…