Načítám Akce

PŘEDSEDNICTVÍ ČR V RADĚ EU

Zahraniční politika, obrana a bezpečnost – o čem se jedná v Radě FAC ve formátu ministrů zahraničí a ministrů obrany?

Rada pro zahraniční věci ve formátu ministrů zahraničí či ministrů obrany se zabývá otázkami Společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP), která vznikla v roce 1993 dle Maastrichtské smlouvy. Její současná podoba je zakotvena v hlavě V. Lisabonské smlouvy. Hlavními cíli SZBP je zachování míru, upevňování mezinárodní bezpečnosti, posilování mezinárodní spolupráce a prosazování lidských práv a základních svobod prostřednictvím diplomacie. Hlavní roli ve formování SZBP ve strategické rovině má Evropská rada. V rovině podrobnějšího rozpracování politiky má hlavní roli právě Rada pro…

Justiční spolupráce, civilní ochrana a vnitřní bezpečnost – jaké otázky řeší ministři v Radě pro spravedlnost a vnitřní věci?

Rada pro spravedlnost a vnitřní věci (JHA) rozvíjí spolupráci a společné politiky v různých přeshraničních záležitostech s cílem vytvořit evropský prostor svobody, bezpečnosti a práva. Odpovídá za azylovou a přistěhovaleckou politiku, justiční spolupráci v občanských a trestních věcech, civilní ochranu a boj proti závažné a organizované trestné činnosti a terorismu. Zabývá se rovněž otázkami, které souvisejí s evropským schengenským prostorem bez hranic. Oblast justice a vnitřních věcí patří k nejmladším, ale také k nejdynamičtějším unijním politikám. V Radě JHA zasedají…

Vnitřní trh, průmysl, výzkum i vesmír – jaká konkrétní témata bude řešit české předsednictví v Radě COMPET?

Rada pro konkurenceschopnost usiluje o zvýšení konkurenceschopnosti a posílení růstu v EU. Rada se v tomto složení zabývá čtyřmi důležitými oblastmi politik EU, kterými jsou vnitřní trh, průmysl, výzkum a inovace a vesmír. Rada pro konkurenceschopnost (COMPET) má dvě formace, Radu pro vnitřní trh a průmysl a Radu pro výzkum, inovace a vesmír. Agenda Rady tak pokrývá celou řadu témat. Projednávají se otázky od technologické normalizace, hospodářské soutěže, průmysl, přes digitální trh, nerostné suroviny, až po cestovní ruch či ochranu…

Během předsednictví bude Česká republika jednat o rozpočtu EU, v Radě ECOFIN se povedou debaty o nástrojích na podporu klimatické a digitální transformace

Rada pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) je jednou z nejstarších formací Rady Evropské unie. Zodpovídá za politiku EU v oblastech týkajících se hospodářské politiky, daní, fiskální politiky a regulace finančních služeb. Do její agendy spadají i právní a praktické otázky týkající se jednotné měny euro. Rada ECOFIN koordinuje ekonomické, fiskální a strukturální politiky členských států. Konkrétně stanovuje hlavní směry hospodářských politik, podporuje konvergenci hospodářské výkonnosti a vykonává rozpočtový dohled. Mezi její další úkoly patří například monitorování finančních trhů a pohybu kapitálu. Každý…

Rozvojová spolupráce a humanitární aktivity EU – o čem se jedná v Radě FAC pro rozvoj?

Hlavním úkolem Rady pro zahraniční věci (FAC) je společně s Evropskou komisí a za pomoci vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku zajišťovat jednotnost, soudržnost a účinnost vnější činnosti EU. Dnešní článek se věnuje další formaci této Rady, kterou je Rada pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro rozvoj (FAC Development). Formace se schází v případě, že je třeba řešit otázky v rámci rozvojové spolupráce nebo spolupráce se třetími zeměmi. Rozvojová spolupráce EU a spolupráce se třetími zeměmi je zakotvena ve…

Rozšiřování sítě obchodních dohod, WTO a udržitelný rozvoj – jak vypadá agenda Rady FAC Trade?

Rada pro zahraniční věci je odpovědná za vnější činnost EU, která zahrnuje zahraniční politiku, obranu a bezpečnost, obchod, rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc. V Radě pro zahraniční věci zasedají ministři zahraničí ze všech členských států EU. V závislosti na projednávaných tématech se pak dále schází také specifické formace ministrů obrany, ministrů  pro rozvoj a ministrů  obchodu. V českých reáliích jsou tyto čtyři formace Rady v gesci tří resortů (Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo a obrany a Ministerstvo průmyslu a obchodu) a jezdí…

Právní stát, politika rozšíření i vztahy se Spojeným královstvím – co všechno řeší ministři na Radě pro obecné záležitosti?

V rámci série o jednotlivých formacích Rady EU již byly představeny tři konfigurace této instituce, kterým bude Česká republika ve druhé polovině roku 2022 předsedat. Tento článek představí čtvrtou z formací, a to Radu pro obecné záležitosti (GAC), která má specifickou roli, jelikož zajišťuje soudržnost práce Rady ve všech složeních a je odpovědná za řadu oblastí, které přesahují jednotlivé politiky EU. Mezi ně patří rozšiřování EU, jednání o víceletém finančním rámci, politika soudržnosti, záležitosti týkající se institucionálního uspořádání EU a…

V Radě TTE povede Česká republika jednání o digitalizaci a zelené mobilitě

Udržitelnost (nejen) dopravy a digitalizace jsou tématy, na která Evropská unie v současné době klade mimořádný důraz. A právě legislativní návrhy upravující tyto oblasti se řeší v Radě pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE). Až se tedy 1. července 2022 ujme Česká republika na půl roku předsednictví v Radě EU, bude mít mimořádnou možnost určovat směr jednání členských států o těchto zásadních oblastech rozvoje Evropské unie. Článek z minulého týdne pojednával o Radě TTE, respektive její energetické části. Tato formace Rady EU, instituce, které…

Česká republika bude vyjednávat podmínky dekarbonizace

Energetika je pro Evropskou unii zásadním tématem. V Radě EU, tedy instituci, které bude Česká republika ve druhé polovině roku 2022 předsedat, se energetické záležitosti řeší v Radě pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE). Jako předsednická země tak bude Česká republika v této formaci vyjednávat klíčové části balíčku Fit for 55. Řešit by měla nastavení podpory obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti či podmínek pro dekarbonizaci plynárenství a energetické značení budov. A právě na energetickou část Rady TTE se blíže zaměří dnešní článek.…

Evropská integrace má i vojenský rozměr

Když se ve veřejné debatě řeší Evropská unie, zaznívají nejčastěji zmínky o její ekonomické síle, ochraně hodnot, případně o klimatických ambicích EU. Oblastí, která se zřídka dostane do středu zájmu v souvislosti s evropskou integrací, je vojenská spolupráce mezi členskými státy.