POJIŠTĚNÍ
Zdravotní pojištění při migraci
Pokud se týká zdravotního pojištění, pak plně zdravotně pojištěn se všemi souvisejícími právy jste pouze v zemi, v níž jste ekonomicky činní. Tato zásada platí pro osoby zaměstnané i samostatně výdělečně činné. A to i případech, kdy tato osoba bydlí na území jiné země. V zemi pojištění pak máte nárok na plnou lékařskou péči dle právních předpisů daného státu.
Preventivní péče (preventivní prohlídky či předem plánované operace) musí být v zásadě využívána jen v zemi pojištění. Pouze v některých velmi specifických případech je možné se se svou zdravotní pojišťovnou domluvit na umožnění výjimky (např. uskutečnění operace v jiné zemi z důvodu nedostupnosti odpovídající péče v zemi pojištění).
Výjimkou z popsaného principu jsou tzv. pendleři čili přeshraniční pracovníci – pracovníci, kteří dojíždějí za prací do jedné členské země a nejméně jednou týdně se vracejí do místa bydliště v druhé členské zemi. Tito pracovníci mají umožněno plné čerpání zdravotní péče v obou dotčených zemích.
Ještě zmíníme zvláštní skupinu pracovníků, jsou to tzv. vyslaní pracovníci. Jedná se o zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné, jež po určitou dobu (obvykle do 24 měsíců) podléhají pojištění ve státě, ze kterého byli vysláni (nikoli tedy v zemi výkonu práce). Pokud jste tedy pracovníkem vyslaným na území jiného členského státu, obraťte se vy nebo váš zaměstnavatel ještě před vycestováním na okresní správu sociálního zabezpečení. Zde požádejte o vystavení formuláře A1, neboli dokladu o tom, že nadále podléháte českým předpisům a nemusíte ve státě, kam jste vyslán, platit pojistné. Dříve se vyslaní pracovníci v hostitelském státě prokazovali formulářem E 101. Na základě nových nařízení, jež vstoupila v účinnost k 1.5.2010, budou ale tyto tištěné certifikáty postupně rušeny a nahrazovány formou elektronickou, tedy již zmíněnými certifikáty A1. V případě vyslání pracovníka z ČR do jiného členského státu je k vystavení tohoto formuláře příslušná Česká správa sociálního zabezpečení. Tito pracovníci jsou v případech čerpání zdravotní péče ve státě výkonu práce posuzováni jako turisté (viz níže).
Mimo zemi pojištění budete v ostatních státech Unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku s Evropskou kartou zdravotního pojištění (modrá plastová kartička, kterou vystavují zdravotní pojišťovny svým pojištěncům) posuzován jako turista a v nutných případech (úraz, nemoc) bude ošetřen dle pravidel platných v navštívené zemi. Bude tedy třeba počítat se spoluúčastí pacientů na platbě apod.
Po dobu turistického pobytu v jiné členské zemi máte tedy z vašeho zákonného pojištění nárok na nutnou péči. A to tak, abyste nebyli nuceni opustit území dotyčného státu dříve, než jste původně plánovali.
Další informace a odkazy
- Informace přímo ke zdravotnímu pojištění a možnostem čerpat zdravotní péči v jiných zemích naleznetena stránkách Kanceláře zdravotního pojištění
- Příručka pro migrující osoby
- Zdravotní ošetření v zahraničí na stránkách Evropské komise
- Téma Zdraví na stránkách Vaše Evropa
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)
Pokud se český občan rozhodne pracovat v některé členské zemi Evropské unie, bude tam také odvádět sociální pojištění. Pod oblast sociálního pojištění zpravidla spadá pojištění důchodové a nemocenské.
Zde zdůrazníme: jednou ze základních zásad je, že občan EU je pojištěn v zemi, v níž vykonává svou pracovní činnost (týká se sociálního i zdravotního pojištění). To platí pro zaměstnance i samostatně výdělečně činné osoby (OSVČ).
V kterékoli době se tak na Vás vztahují právní předpisy pouze jediného státu.
Významnou výjimkou jsou zde tzv. vyslaní pracovníci – kteří po určitou dobu (obvykle do 24 měsíců) podléhají pojištění ve státě, ze kterého byli vysláni (nikoli tedy v zemi výkonu práce). Vyslaní pracovníci se v hostitelském státě prokazují elektronickým formulářem A1,, neboli: „Potvrzení o právních předpisech sociálního zabezpečení, které se vztahují na držitele“, vystaveným institucí, u které jsou ve svém domovském státě pojištěni. Tímto formulářem dokládají, že jsou pojištěnci země, která je k práci vyslala. V případě vyslání pracovníka z ČR do jiného členského státu je k vystavení tohoto formuláře příslušná Česká správa sociálního zabezpečení.
Konkrétní výše i pravidla pro odvody (kolik zaměstnanec, kolik zaměstnavatel) se stanoví podle předpisů státu výkonu práce – např. při výkonu práce v Německu německé příspěvky, při výkonu práce v ČR české.
Co se týče tzv. souběhu zaměstnání, tak v případě, že pracovník vykonává práci souběžně na území 2 nebo více členských států, je pojištěn v systému sociálního zabezpečení státu svého bydliště, pokud v tomto státě vykonává podstatnou část své činnosti. U zaměstnanců je podstatná činnost definována v návaznosti na minimálně 25 % pracovní doby nebo mzdy. V úvahu je brán i očekávaný vývoj v příštích 12 měsících.
Pokud by šlo o vícero zaměstnání pro vícero firem, které mají sídla v různých zemích, zůstává pracující pojištěn v zemi bydliště. Pracuje-li pro jednu firmu ve vícero zemích, z nichž ani jedna není zemí bydliště, je pojištěn v té zemi, kde se nachází sídlo firmy.
Ve státě, v němž bude pojištěn, bude též žádat a pobírat sociální dávky, a to jak dávky založené na pojištění (např. důchody apod.), tak dávky tzv. nepříspěvkové (např. dávky rodinné).
Další informace a odkazy
- Pravidla určení státu pojištění na stránkách Evropské komise
- Právní předpisy, které se vztahují na pracovníky v EU, EHP a Švýcarsku – praktický průvodce (zejména ohledně vyslaných pracovníků a souběhu zaměstnání)
- Příručka pro migrující osoby
- Práce a důchod na stránkách Vaše Evropa (pracující, práce přes hranici, vyslaní pracovníci)
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)