CESTOVÁNÍ
Doklady pro cestování v EU
Občanský průkaz
Od vstupu České republiky do Evropské unie (1. května 2004) je možné kromě cestovního pasu využít pro cestování po EU také občanský průkaz.
Upozornění:
nedoporučuje se cestovat s občanskými průkazy, které mají ustřižený roh a tedy v podstatě jen omezenou platnost před vydáním nového dokladu (například v důsledku sňatku a změny jména). Takovýto průkaz by v zahraničí mohl být pokládán za neplatný.
Cestovní pas
Cestovní pas je samozřejmě platným dokladem pro cestování do zahraničí včetně zemí Evropské unie. Nové typy cestovních pasů neruší platnost dříve vydaných, všechny cestovní pasy jsou platné po dobu v nich vyznačenou.
Cestovní pas a občanský průkaz musí být platný v době opouštění území jiné země. Od vstupu do EU není třeba, aby platnost cestovního dokladu přesahovala např. o tři, šest měsíců apod. dobu pobytu v zahraničí.
Rada Evropské unie uvedla do provozu specializovaný portál PRADO (Public Register of Authentic Identity and Travel Documents Online) neboli Veřejný rejstřík pravých dokladů totožnosti a cestovních dokladů online, kde lze nalézt přehled dokladů jednotlivých zemí EU.
Členské země Evropské unie kromě České republiky: Francie, Německo, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Irsko, Dánsko, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Švédsko, Finsko, Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Malta, Kypr, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko
Evropský průkaz zdravotního pojištění
Průkazy vydávají zdravotní pojišťovny v jednotlivých členských státech. Jedná se o bezplatnou kartu, s níž vám bude během dočasného pobytu v kterékoliv z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku poskytnuta nezbytná lékařská péče ve státním lékařském zařízení, a to za stejných podmínek a za stejnou cenu jako lidem pojištěným v dané zemi.
Podmínky se však v jednotlivých členských zemích EU mohou lišit, záleží totiž na nastavení podmínek zdravotnického systému v konkrétním unijním státě.
Důležité – Evropský průkaz zdravotního pojištění:
- nenahrazuje cestovní pojištění
- nevztahuje se na zdravotní péči poskytovanou soukromými subjekty ani na takové náklady, jako je zpáteční letenka nebo ztracené/ukradené osobní věci
- nevztahuje se ani na situace, kdy cestujete do zahraničí výhradně za účelem léčby
- nezaručuje ošetření zdarma, jelikož systémy zdravotnictví se v jednotlivých zemích liší, a tak ošetření, které je u vás doma zdarma, nemusí být poskytováno bezplatně v ostatních zemích
Přesunete-li své obvyklé bydliště do jiné členské země Unie, měli byste se zde zaregistrovat pomocí formuláře S1. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) vám k čerpání zdravotní péče v zemi vašeho nového obvyklého bydliště nestačí.
Nově jsou veškeré informace k dispozici na webové stránce Komise v webové stránce Komise v sekci „Jak průkaz používat“. Zde si uživatel zvolí konkrétní zemi, do které cestuje, a poté se mu zobrazí důležitá telefonní čísla, konkrétní podmínky zdravotního systému daného státu, otázky finanční spoluúčasti při ošetření a další důležité informace, které na cestách po EU můžete využít.
Informace jsou každý rok aktualizovány v 23 jazycích EU.
Další odkazy
Na základě nařízení Rady ES č. 2252/2004 (konsolidované znění) o normách pro bezpečnostní a biometrické prvky v cestovních pasech a cestovních dokladech vydávaných členskými státy vydávají všechny členské země EU nejpozději od 1. září 2006 cestovní pasy s dobou platnosti delší než 12 měsíců s biometrickými identifikátory. To znamená, že i v České republice obsahují cestovní pasy s platností delší než jeden rok od září 2006 strojově čitelné a biometrické údaje (digitální zpracování fotografie občana a jeho podpisu).
Toto opatření vzešlo z požadavku na zajištění bezpečnosti a boj s terorismem. Biometrické prvky zajišťují spolehlivé ztotožnění pravého držitele cestovního pasu s tímto dokladem. Při podání žádosti o pas již občané nepředkládají fotografii, ta je pořízena na místě v rámci vyřizování žádosti.
Cestovní pas se strojově čitelnou zónou a nosičem dat s biometrickými údaji se vydává:
- občanům mladším 15 let na dobu platnosti 5 let
- občanům starším 15 let na dobu platnosti 10 let
Požádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než 30 dnů, vydá se mu do 15 dnů cestovní pas bez strojově čitelné zóny a bez nosiče dat s biometrickými prvky. Doba platnosti tohoto cestovního pasu je zkrácena na 6 měsíců.
Dle zákona o správních poplatcích jsou částky spojené s vydáním cestovního pasu následující:
pas bez strojově čitelných údajů
- občanům mladším 15 let 1000 Kč
- občanům nad 15 let 1500 Kč
se strojově čitelnými a biometrickými údaji
- občanům mladším 15 let 100 Kč
- občanům nad 15 let 600 Kč
Pozn.: Na základě zákona č. 140/2008 Sb., který nabyl účinnosti 25. dubna 2008, se vydávají cestovní pasy se strojově čitelnými a biometrickými údaji také dětem mladším 5 let. Rozlišovány jsou pouze dvě kategorie občanů – starší a mladší 15 let.
K biometrickým prvkům v pasech se připojily také otisky prstů, k čemuž došlo v dubnu 2009.
Bližší informace podá Ministerstvo vnitra – odbor správních činností
nám. Hrdinů 3, 140 21 Praha 4
telefon: + 420 974 817 201, email: opcd@mvcr.cz
Další odkazy
Vstup České republiky do schengenského prostoru 21. prosince 2007 znamenal mimo jiné zrušení kontrol cestovních dokladů na hraničních přechodech. Vzhledem k tomu, že Česká republika je tzv. vnitroschengenským státem a vnější hranici má pouze na mezinárodních letištích, byly tak odstraněny hraniční kontroly se všemi sousedními státy.
Nepřítomnost kontrol na hranicích však neznamená možnost vycestování bez dokladu. I v rámci Schengenu je třeba, aby byli občané při svých cestách vybaveni příslušným platným cestovním dokladem – čili cestovním pasem nebo občanským průkazem.
Připojení k Schengenu přineslo jisté zjednodušení pro cizince – tzv. občany třetích států, kteří mají na území České republiky povolený pobyt (dlouhodobý i trvalý). Těmto cizincům je umožněno cestování po ostatních státech Schengenu s tímto povolením k pobytu a cestovním pasem (tedy s oběma doklady zároveň). Nemusí se tedy již vyřizovat vstupní víza, jako tomu bylo před 21. prosincem 2007.
Členské země Schengenu kromě České republiky:
- 22 zemí EU: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko
- 4 nečlenské země EU: Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko
Další odkazy
V rámci Evropské unie je pro cestování se psy, kočkami a fretkami od 1. října 2004 používán tzv. Pet Passport neboli Pas zvířete v zájmovém chovu. Tato povinnost se vztahuje na uvedené tři skupiny zvířat z toho důvodu, že jsou náchylná na onemocnění vzteklinou.
Pas pro zvířecí mazlíčky vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003/ES ze dne 26. května 2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu a o změně směrnice Rady 92/65/EHS (konsolidované znění).
Pas má jednotnou podobu ve všech členských státech EU. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem. To je u nás přidělováno Státní veterinární správou. Pas je možné získat u schválených veterinárních lékařů.
Pro cesty do většiny států EU stačí pas zvířete, identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním a očkování proti vzteklině.
Při cestování do Irska, Švédska a Malty je nutný pas zvířete, identifikace zvířete mikročipem, očkování proti vzteklině, sérologické vyšetření na vzteklinu, ošetření proti echinokokóze (odčervení) a ošetření proti klíšťatům. Ošetření proti echinokokóze vyžaduje také Finsko. Kypr již požadavky na odčervení a ošetření proti klíšťatům zrušil.
Některé státy neumožňují vstup na své území s mláďaty mladšími 3 měsíců. Zákaz vstupu se týká těchto zemí: Velká Británie, Irsko, Švédsko, Malta, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko a Francie. Ostatní země udělují pro případy vstupu mláďat výjimky (obecná výjimka či individuální povolení). Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Stejné podmínky platí pro zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto evropských států, které nejsou členy EU: Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie. Ovšem konkrétní podmínky pro vstup se zvířaty do těchto i ostatních nečlenských zemí je třeba si aktuálně zjistit např. na zastupitelském úřadu daného státu v České republice.
Zde můžete zjistit jaké předpisy platí v zemi , kam se chystáte odjet.
Další odkazy a informace